Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Ръководство за избор | Garmin | Apple | Умни
17.3.2025 | 10 MIN
От години получавам въпроси за това дали има смисъл да преминавам от рая на ябълките на Apple към конкурентния кораб на Garmin. В много отношения двете марки, които масово произвеждат смартчасовници, си приличат. Но в много отношения те са и диаметрално противоположни. В тази статия ще изложа няколко причини, поради които след 5 години реших да плавам и с часовник Garmin.
Преди да започна да изреждам причините, поради които направих тази промяна след всички тези години, бих искал да ви направя общ преглед на моето пътуване със смарт часовници.
Apple Watch беше първият ми смартчасовник - получих първия си Apple Watch SE през 2020 г. и това беше първият часовник, който ме вкара в този свят. В онзи момент, като спортист, не мислех за това дали искам по-спортно ориентиран часовник, дали ще издържи 10 или 50 часа на GPS... Просто вече притежавах голям парк от устройства на Apple и часовникът идеално се вписваше в тази екосистема.
През годините изминах пътя от първите SE до Apple Watch 7-мо, 8-мо и 9-то поколение, след това до Apple Watch Ultra и завърших пътуването си с модела Ultra от 2-ро поколение.
По-запознатите със света на смарт часовниците вероятно знаят добре, че не просто сменях номерата на моделите, а от функционална и дизайнерска гледна точка подновявах едни и същи часовници отново и отново, тъй като в Apple Watch липсваха изключително големи иновации. Но в същото време може би вече сте разбрали, че съм доста консервативен и не обичам големите промени.
Може би затова нека разгледаме причините, поради които след толкова години се сбогувах с часовниците на Apple и преминах към Garmins, по-конкретно към модела Fenix 8 AMOLED.
Сегментът, който смятам за най-важен, е работата с данни и последващото им интерпретиране за потребителите.
Apple Watch беше и със сигурност е сравним с Garmin в това отношение по отношение на съдържанието и ще предложи безброй данни за здравето в приложението Health. Това, което обаче виждам като толкова слабо застъпено, е обратната връзка. Именно тук Garmin влиза в играта. Това е така, защото той веднага ще предложи резултатна форма въз основа на данните, която ще каже на потребителя дали прави определени неща правилно.
В този случай, разбира се, можем да водим дълга дискусия за това дали крайните препоръки са уместни и дали човек може да се ориентира по тях. Вярвам, че един спортист с дългогодишна практика и опит ще постави основния акцент върху себе си и усещанията си, тъй като той най-добре познава тялото си.
Техните препоръки наистина могат да се използват само като форма на препоръка. От друга страна, за начинаещия любител всички тези препоръки могат да бъдат полезен начин да се научи как да работи с тялото и натоварването си.
По отношение на тренировките, това, което ми направи впечатление в Garmin е, че той предлага функция за състоянието на тренировката, която показва дали тренировката е продуктивна или не. След това човек може да базира по-нататъшните си тренировки и планиране на това или да знае дали да натиска повече.
Това, което ми харесва в Garmin е, че имате папки по подразбиране в джаджата с конкретна насоченост. Харесва ми да имам папка за директна тренировка, която съдържа функция за готовност за тренировка, статус на тренировката, резултати за издръжливост, както и време за възстановяване и статус на VST.
Честно казано, оценявам някои от тези функции по-малко, други повече. Например съм склонен да подхождам към възстановяването по по-чувствителен и аргументиран начин, докато VST наблюдавам всеки ден, защото може да се използва, за да се каже за текущото претоварване на организма или заболяването.
Виждам разлика и в наблюдението на съня, например. Garmin предлага не само оценка на съня, която по скала от 0 до 100 оценява нашия сън. Той също така ни казва колко дълго е продължил сънят, какво е било качеството на съня и евентуално какво е направил той за тялото ни. Дали е бил полезен за възстановяването и т.н. Честно казано, смятам, че това е наистина страхотно и за мен има добавена стойност.
След това това се проследява от консултант по съня, който също ще препоръча съня и неговата продължителност за следващата нощ въз основа на предишното наблюдение на съня.
Apple е малко по-назад в тази област. Тя наистина измерва времето на съня ни, а също и конкретни етапи, но не работи с данните по-нататък. Което е малко жалко. Разбира се, часовникът може да предложи това с приложение на трета страна, но за целта са необходими приложения на трети страни, които обикновено се заплащат като част от абонамент. Което е просто срамно.
Apple Watch добави и функция за натоварване при тренировка с watchOS 11, с което даде на часовника отличителен белег, че е полезен за спортуващите хора. Но дали тя е толкова добра, колкото тази на Garmin?
За мен със сигурност е подобрение от страна на Apple, но Garmin е по-напред в това отношение. И би било погрешно, ако не беше така, все пак това е предимно спортна марка. Apple не разполага с него толкова добре и особено подробно от моя гледна точка. Ако го гледах през очите на начинаещ потребител, не знам дали начинът, по който го представя Apple, би бил от полза.
Като марка, базирана предимно на спорта, Garmin винаги е залагала на качествено и изчерпателно сензорно оборудване. Но въпреки, че това ще изненада много хора, Apple Watch е един от царете на сензорното оборудване, а в много аспекти изпреварва и Garmin. Но предимството на Garmin виждам основно във факта, че измерва непрекъснато. Което е голямо предимство за правилното и точно наблюдение на сърдечния ритъм, особено по отношение на точността и съдържанието на данните.
Apple Watche в това отношение измерва непрекъснато само по време на активност, извън активността тогава или на базата на движение, или на интервали от 1-10 минути. От друга страна, реакцията на сензора в реално време е нереална. Тук определено виждам силната страна на Apple, тъй като те разполагат с наистина точни и бързо реагиращи сензори.
Оценявам факта, че Applе все пак не се отклонява от истината, въпреки непрестанните измервания, а данните все още са сравнително точни благодарение на алгоритмичните изчисления. Всъщност неконтинуалните измервания обикновено малко изкривяват релевантността и точността и аз лично предпочитам непрекъснатите измервания.
Сферата, в която Garmin доминира, е GPS. Не че Apple е значително по-назад в това отношение, но ако навлизаме в дълбочина на нещата, леко е така. GPS винаги е бил цар в Garmin.
Това, което аз лично оценявам най-много като отличителна черта, е функцията SatIQ. Тя се използва за автоматичен избор на сателити въз основа на качеството на приемане на сигнала. Така тя балансира между възможно най-добрата точност, като същевременно има предвид пестенето на батерията. А това е нещо, което би допаднало на Apple, защото батерията е тяхното (най-слабо) звено.
Отдавна си мисля за функциите... Кой часовник е по-добър? Кой от тях има нещо допълнително? Честно казано, не избрах победител дори след дълго мислене. Двете марки имат малко по-различна концепция и затова се различават по набор от функции. Apple винаги ме е забавлявала с това как е била и е разпределена в приложенията на трети страни, които позволяват на часовника да бъде добър заместител на телефона. Това определено е полезно за някой, който просто използва часовника в градски стил.
Например харесах функцията "Shazam", която можеше да разпознае записана песен, когато слушах радио в колата, и след това да я покаже на телефона ми.
От друга страна, на Garmin леко му липсва тази превъзходна интелигентност. Да, сега той предлага основни интелигентни функции като плащане, телефонни разговори ( само за моделите Fenix 8 и Venu 3/3S), известия и музика. Напълно достатъчни интелигентни функции от моя гледна точка, но той не притежава откосите на Apple. От друга страна, аз жестоко харесвам функции като LED фенерчето, което се предлага само при избрани модели, но мисля, че всеки, който има такова, ще се съгласи с мен.
Освен това има и картографска база и нейната изтънченост, която трудно може да се конкурира.
Честно казано, всеки, когото съм срещал и който е сменял часовници с Garmins, е посочвал батерията като първи аргумент. И, разбира се, аз разбирам това максимално, защото говорим за живот на батерията в рамките на 1-2 дни, а с активен GPS тя може да изкара максимум около 15 часа (в зависимост от модела).
От друга страна, с Феникс мога да изкарам около 8-10 дни в зависимост от начина на използване и до 47 часа при GPS. Както споменах, имам настроен SatIQ и с този режим стигам до малко около 30 часа, което е малко по-малко, но все пак повече от Apple.
Честно казано, аз лично не виждам проблем в зареждането на всеки два дни, зареждам телефона си и на всеки втори ден. Освен това, благодарение на бързия процес на зареждане, успях да си направя вечеря, да си взема душ и междувременно часовникът ми да е готов за работа. Така че никога не съм възприемал сериозен проблем в това отношение.
Да, вярно е, че ако сте от потребителите, които търсят дейности за издръжливост, а оттам и по-дълга издръжливост на GPS, Apple Watch вероятно не е часовникът за вас, тъй като той наистина издържа само единици часове. Аз лично не съм от този тип спортисти, спортните ми дейности редовно не надхвърлят повече от 3 часа. А ако от време на време отида на по-дълго пътуване, поход или нещо подобно, мога да се справя с някакви си 12 часа, което първият Apple Watch SE направи навремето (и то цял ден в планината при -15 градуса).
В ретроспекция обаче е хубаво просто да се упражнявам всеки ден в продължение на две седмици и да не гледам колко време отнема на часовника да клекне. Лично на мен обаче никога не ми се е случвало часовник да клекне, за да се застопори, поради което мога честно да кажа, че по-дългият живот на батерията определено е приятен бонус, но никога не е бил основната ми причина за смяна на часовника. Въпреки това, както споменах от самото начало, огромното мнозинство от хората, с които съм се занимавал по този въпрос, са го превърнали в приоритет.
Това, което възприемам като изключително предимство на Garmin, е гамата от моделни линии, а следователно и честотата на моделите. Имате избор от градски часовници, елегантни часовници, спортни часовници, които са допълнително разделени на часовници за бягане, за разходки на открито, за плуване, за гмуркане, за голф и, разбира се, още по-специфични като пилотски, морски и т.н. Това ме кара да твърдя, че независимо от вашата насоченост, вероятно можете да намерите часовник със специфична функция, съобразена с вашите цели.
Часовниците на Apple са едностранчиви както по отношение на дизайна, така и на функциите. Да, те могат да правят много, но когато стигнете до същината, те сякаш изпълняват наполовина повечето функции (сега имам предвид спортните функции например). Garmin, от друга страна, ще предложи много специфична насоченост, показатели и препоръки за много повече дейности, спортове и други подобни. А това е просто огромно предимство.
В това отношение Apple Watch е много универсален, което, разбира се, също не е лошо. Но при Garmin имате много по-добър избор по отношение на размери, дизайн и изработка. И най-важното, Garmin няма само квадратен часовник като Apple (което е това, което не се харесва на много хора).
Аз съм малко консервативен и не обичам да правя промени. За мен часовникът е един от аксесоарите, които активно използвам всеки ден. Това, което намирам за най-полезно, е анализът на тренировките и спортните функции, които Apple не предлагаше в базата.
И накрая, харесва ми и фактът, че не трябва да се притеснявам да нося зарядно устройство или дори да мисля за батерията, тъй като търся кабел за зареждане за моя Garmin веднъж на десет дни. И накрая, но не на последно място, харесвам опцията за функцията SatIQ, а също и дизайна, наподобяващ повече часовник. Но, разбира се, това е много субективно мнение.
Съществуват редица разлики, които споменах в тази статия. Но, разбира се, това зависи от това как и за какво използвате часовника. Ако постоянно сте навън или просто сте по-спортно настроени и имате Apple Watch, преминаването към Garmin е логично само поради тази причина.
Без съмнение Garmin предлага много по-добра интерпретация на данните директно към потребителя, което ми харесва много повече от Apple. Най-вече това е от полза и за пълния новак в областта на смартчасовниците, който не трябва да мисли твърде дълго за нищо и да се мъчи да разбере какво всъщност е измерил часовникът. От друга страна, при Garmin оценявам по-малко софтуера и работата с него, като виждам това като може би най-голямата слабост.
А известна слабост може да бъде и използването от потребителите само с iOS. Те губят възможността да отговарят на съобщения, когато се комбинират с часовника Garmin, което, разбира се, е възможно с Apple Watch. От друга страна, те могат да използват сравнително новия Garmin Messenger, който замества това донякъде, но, разбира се, не в пълна степен.
От друга страна, Apple ме забавляваха повече в софтуерно отношение, но като спортист ми липсваха много функции при тях.
Коя марка предпочитате повече и защо?
Източници на снимките: