Bulova Surveyor Automatic Review - Компактен пакет, пълен с елегантност

Етикети: Преглед | Bulova | Мъжки | Класически | Традиционен

25.8.2024 | 5 MIN

В миналото марката часовници Bulova е била символ на иновации, качество и неизмерим просперитет. С огромната си преднина пред останалите тя с гордост определяше курса на часовникарската индустрия и доминираше не само на американския пазар.

След тежко падение и последвало възраждане, днес тя се стреми да достигне до ново поколение клиенти, като същевременно продължава да се опира на своето почти 100-годишно наследство. На хартия новият Bulova Surveyor Automatic представлява интересен пакет от функции на още по-интересна цена. Дали Bulova наистина е успяла да се справи?

Точно подходящите размери

Много хора копнеят за ежедневен часовник, който е просто красив, надежден и достъпен. В идеалния случай без излишни екстри и модни тенденции. Такъв ежедневен часовник трябва да изглежда достатъчно представително, но не и прекалено официално. Накратко, часовник за всеки случай. Точно това ми хрумна, когато видях Bulova Surveyor. Това може да е той! В следващите редове ще опиша този часовник и в същото време ще обясня какво всъщност ме доведе до това съображение.

Нека започнем с класическия корпус. Той е изработен от полирана неръждаема стомана 316L. Диаметърът му е много атрактивен - 39 мм, а дебелината му е малко по-висока - 12 мм. И именно диаметърът на корпуса привлече вниманието ми най-много, когато прочетох спецификациите, тъй като според мен той е такава златна среда на съвременните стандарти за часовници.

Ако това ви се струва твърде малко, не се отчайвайте! Напротив, на живо часовникът изглежда много по-голям и мисля, че всеки допълнителен милиметър би могъл да наруши из основи добрата му естетика.

Диаметърът на корпуса е точно колкото трябва, но часовникът е малко по-висок и присъствието му на китката определено ще се забелязва - но тук не се случва нищо страшно. Корпусът има едри уши с размах 46 мм, а формата му е леко близка до асиметричен осмоъгълник. Ръбовете му не са кръгли, а сплескани и разделени на три сегмента отстрани.

Това, в комбинация с класическия гладък люнет, изглежда много елегантно. Впечатлението не се разваля от стоманената гривна тип "стрида" с полирани централни звена и закопчалка тип "пеперуда".

Hranatý tvar pouzdra v kombinaci s kruhovou lunetou.

Квадратната форма на корпуса в комбинация с гладката луничка.

Корпусът също така по своята същност е снабден с циферблат, който е едновременно прозрачен и също така се завинтва. От надписите по ръбовете му научаваме, че часовникът е водоустойчив и има сапфирено стъкло. Водоустойчивостта в този случай покрива само минимално изискуемия стандарт, т.е. 3 АТМ.

От моя гледна точка тук определено има място за подобрение. Разбирам, че това не е спортен часовник, но аз съм свикнал с 3 ATM, особено за чистокръвни социални часовници, чийто дизайн просто не позволява по-висока спецификация. Бих очаквал повече при сравнително здравия модел на Bulova.

Бургундски циферблат

Описанието на корпуса естествено трябва да бъде последвано от описание на частта, която собственикът на часовника ще гледа най-често - циферблата. В момента той се предлага в два цвята, а именно бургундско червено и изумрудено зелено. И двата цвята са придружени от фин ефект на слънчево изгаряне. Аз получих за преглед бордовото червено и не мога да възразя. Той е красив! Изборът на цвета на индексите също беше интересен, тъй като те са много контрастни и при двата модела, като червеният е меден, а зеленият - сребърен.

Самите индекси са разделени на две скосени зони в центъра, които могат да работят прекрасно със светлината, на която буквално светят. Контрастът тук се създава от релефните правоъгълници, които обграждат циферблата. Благодарение на тях е налице известно впечатление за дълбочина и целият циферблат сякаш постепенно се издига в пространството.

Индексът на 12 часа, който е под формата на логото на марката - камертон, също е забележителен. Именно камертонът препраща към златната ера на Bulova и колосалния успех на вече легендарния модел Bulova Accutron.

6 052 лв В наличност

Координираните по цвят индекси и стрелките в стил "батон" са с луминисцентно покритие. Не търсете обаче луминесценция върху индексите, стрелките ще трябва да се справят. Този факт обаче не ме притеснява твърде много, все пак това не е часовник за инструменти, а "универсален" часовник. Дяволът се крие в детайлите, така че коронката на часовника съвпада с индексите. За мен това е наистина приятен малък детайл, който положително илюстрира цялостното впечатление.

Číselník hodinek Bulova Surveyor.

Циферблат на часовник Bulova Surveyor.

Последният интересен елемент на циферблата е прозорчето за датата на 3 часа. Той обаче не е сам тук, тъй като е придружен от увеличително стъкло или циклоп. Както винаги, това ще раздели клиентите на два лагера - някои го обожават, други никога не биха носили часовник с циклоп.

Лично аз се опитвам да запазя неутрална позиция, не съм откровен фен, но циклопът несъмнено принадлежи на някои часовници. В този конкретен случай присъствието му със сигурност не ме притеснява. Часовникът може дори отдалеч да прилича на емблематичния Rolex Datejust.

Model Rolex Datejust 41 mm s hladkou lunetou, zdroj: www.rolexforums.com

Модел на Rolex Datejust 41 мм с гладка луничка, източник: www.rolexforums.com

Какво има вътре?

Откриваме стария познат калибър Miyota 8215. Заедно с братята и сестрите си от серията 82xx той се използва широко в много по-евтини часовници, а също така е много популярен при много микромарки. Бихме го открили в някои автоматични модели на марки като Timex, Citizen, Festina, Invicta и, разбира се, Bulova. Той е придобил популярност главно благодарение на достъпната си цена и отличната си надеждност. Присъства в часовниците още от 70-те години на миналия век.

Pohled na kalibr Miyota 8215.

Поглед към калибъра 8215 на Miyota.

Характеристиките му включват честота от 3 Hz, резерв на мощността от 42 часа, автоматично и ръчно навиване, дата, хакване и 21 камъка. Максималната вариация на механизма трябва да варира от -20 до +40 секунди на ден.

Това е един много елементарен механизъм, но такъв, който безрезервно може да се определи като механизъм за работа. Той е често срещана алтернатива на друг наличен японски механизъм, а именно Seiko 4R35/NH35. Единствените му недостатъци са еднопосочното автоматично навиване и малко по-големият обем на ротора. В общия контекст това са доста незначителни неща.

Оправдаха ли очакванията ми?

Краткият отговор е - да! Смятам, че тук Bulova е предложила разумен часовник на достъпна цена. С цена от 710 лв. това е приятен часовник за ежедневието, който определено изпълнява отлично предназначението си. Бих го поставил в любимата си категория на евтини автоматични часовници под 780 лв.

Общият знаменател са предимно японски механизми от Seiko или Miyota. Пряка конкуренция според мен ще бъдат часовниците Citizen Tsuyosa, които обаче предлагат по-висока водоустойчивост, по-ниска цена и популярния сега интегриран дизайн.

485 лв В наличност

Часовници, споменати в статията

6 052 лв В наличност
566 лв Недостъпен
566 лв Недостъпен