Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Преглед | Citizen | Мъжки | Класически | Авиаторски
3.9.2024 | 5 MIN
Гамата Citizen Promaster винаги е изпълнявала ролята на истински мъжки часовник, предлагайки здрава конструкция, издръжливост и най-вече функционални характеристики. В миналото щяхме да срещнем автоматичния механизъм главно в моделите за гмуркане от подсерията Marine, докато авиационните часовници принадлежаха на изпитания във времето механизъм Eco-drive. Сега това се промени с появата на Promaster Sky Automatic GMT. Той ще предложи качествен автоматичен калибър, издръжлива конструкция и черешката на тортата под формата на GMT.
През тази година линията Promaster отбеляза своята 35-та годишнина. И какъв по-добър начин да отпразнуваме важния етап и да зарадваме феновете, отколкото с пускането на нов модел. Тук Citizen е използвал доказаната формула на авиационните часовници, която е обогатил с безпрецедентно за тази серия усложнение - GMT. Истината е, че в момента часовниците с показател за времето GMT се радват на голямо търсене сред клиентите. Така че, ако Citizen направи всичко както трябва, това може да се окаже истински маркетингов успех. Въпросът е дали е успял?
Нека да започнем с първите впечатления. Часовникът се усеща като чисто инструментален часовник, или по-скоро като работен инструмент, отколкото като неделен "лъскач". От пръв поглед се вижда, че няма да ви се наложи да се притеснявате за него, а по-скоро, че той ще бъде като риба във вода при неблагоприятни условия. Относително по-големият диаметър на 45-милиметровия корпус допълнително подсилва това впечатление. Въпреки това часовникът се усеща изненадващо по-компактен на китката, отколкото очаквах първоначално. Ако ми бяха казали, че това е 43-милиметров часовник, вероятно щях да повярвам без колебание.
Часовникът със сигурност не се усеща като типичен 45-милиметров на китката.
Това се дължи главно на скосените уши и на доста поносимата за тази категория дебелина от 13 мм. В края на краищата дори теглото от 177 г не е шокиращо в сравнение с други Promasters. Размерите са точно на място, часовникът е по-голям, но не е чудовищен, а точно такъв, какъвто трябва.
3.9.2024
Citizen Promaster Sky CB5000-50L Преглед - Бизнесът на едно момче
Този модел се предлага в два цветови варианта - изцяло черен със сив циферблат и сребрист с черен люнет и циферблат. Часовникът се предлага със стоманена гривна с ширина 22 мм и класическа сгъваема закопчалка, която познаваме например от Promaster Skyhawk.
Циферблатът е защитен от плоско сапфирено стъкло с антирефлексно покритие. От противоположната страна на корпуса откриваме циферблат с винтове, който допринася за 200 м водоустойчивост. Интересен детайл е гравирането на пилотска каска, което отново препраща към целевата група на този модел, т.е. пилотите.
Предшественик на съвременната пилотска каска е кожената мотоциклетна каска, която през Първата световна война е била допълнена със слушалки, а по-късно и с микрофон. Източник: www.wikipedia.org
Както стрелките, така и часовите индекси имат щедра доза зелено луминисцентно покритие. Цифровите индекси на 12 и 6 часа са интересна особеност на циферблата. Останалите индекси са в класическата правоъгълна форма.
Луминесценцията след осветяване осигурява удобна четливост дори при неблагоприятни условия на осветление или пълен мрак.
Този модел има три полезни усложнения. На първо място е важно да се спомене, както подсказва и името на часовника, показването на GMT времето. Това е историческият дебют на GMT в цялата линия Promaster. Тази функционалност се осигурява от фиксиран 24-часов люнет, придружен от 4-та стрелка. Това е така нареченият пътнически, или истински GMT. Следователно часовата стрелка се използва за бързо настройване на времето в часовата зона, в която се намирате в момента. След това четвъртата стрелка с 24-часова скала копира времето в страната. Моят колега Якуб е писал за GMT по-подробно в своята статия:
Второто усложнение е класическият дисплей за датата. При сребърния модел датата се показва на бял фон, а при черния модел - на черен фон. Хубав детайл е включването на дисплея за датата в цялостния дизайн на циферблата. Това е постигнато благодарение на белия кръст, идващ от центъра на часовника, част от който е табелката с датата.
Циферблатът на часовника създава доста симетрично впечатление, което считам за голям плюс.
Последното и доста важно усложнение за гражданите на авиацията е логаритмичната скала. Тя заема позицията на вътрешния въртящ се люнет и разполага със собствена коронка. Това е доста архаично усложнение, заместващо функционалността на линийката. Теоретично то може да бъде полезно за пилотите в случай на ръчни изчисления, необходими по време на полет. Това усложнение е описано подробно от моя колега Милан:
Като цяло часовникът предлага интересен пакет от функции, които ще бъдат оценени както от обикновените приключенци, така и от професионалистите. Заедно с високото ниво на водоустойчивост и здравата конструкция, той е идеален партньор за почивка.
Във вътрешността ще открием работен часовник Miyota 9054. Това е автоматичен калибър, работещ на честота 4 Hz, с обявена точност на работа -10/+20 секунди на ден. Както е традиционно при механизмите Miyota, тук срещаме еднопосочно навиване. Броят на камъните е същият като при другите калибри от серията 90xx, т.е. 24. Друго предимство е високата устойчивост на магнетизъм - до 16 000 A/m.
Калибър Miyota 9054. Източник: www.giornaleorologi.it
Това е напълно идентичен калибър с този на часовника Citizen Series 8 GMT:
Окончателен преглед
Трябва да призная, че със сигурност не съм в целевата група на притежателите на здрави или авиационни часовници. Колкото по-отдавна се интересувам от часовници, толкова повече оценявам елегантността, простотата и чистотата на дизайна. Въпреки това от време на време се случва часовник от тези категории да привлече вниманието ми. Това се е случвало например с много модели на G-Shock, а напоследък и с гореспоменатата серия Promaster. Просто има нещо в тях! Може би моят колега Филип го е описал най-добре, когато е казал в ревюто си за Casio Mudman GW-9500, че се чувства безсмъртен на китката си.
Накратко, часовниците от този стил дават на притежателя си усещане за сила, увереност и готовност. И тези Promasters не са изключение! Те дори не се притесняват от по-големите си пропорции, защото могат да си го позволят. Те седят удобно на китката дори за хора с по-малки китки, изглеждат стилно и дори предлагат няколко практични усложнения. Лично аз бях доста скептичен в началото, но завършвам ревюто с чувство на приятна изненада. Накратко, това е един чудесен часовник.
Трябва да спомена още нещо. Можете да се сдобиете с този модел на цена от 1500 лв. в случая на сребристия модел и 1600 лв. в случая на черния модел. Това е с почти 930 лв. по-малко, отколкото при Серия 8, която използва същия калибър. Това не означава, че моделите от Серия 8 са на завишени цени. Те имат съвсем различен набор от силни страни, като например изработката на корпуса, гривната и циферблата. Това, което искам да кажа обаче, е, че намирам цената на Promaster GMT за много привлекателна в този контекст. Ако се интересувате от този часовник, определено не можете да сбъркате с него.