Имейл: info@hodinky-365.bg
Кошница
0 лв
Отидете на поръчката
logo

Garmin Fenix 7 - 9 неща, които трябва да знаете

Етикети: Новини | Garmin | Умни

За съжаление все още не съм държалGarmin Fenix 7 в ръцете си, но в интернет може да се намери все повече информация. Затова реших да обобщя основните характеристики и функции на Fenix 7 в една статия за вас.

Нашето видео:

1. LED фенерче

Може да си мислите, че това е глупост, но за мен това е един от най-големите акценти във Fenix 7X. То определено ще намери приложение във всяка ежедневна дейност, а може и да спаси живот. За да активирате трите светодиода, просто въведете бърз достъп (дълго задържане на бутона LIGHT) или задайте бърз достъп директно в настройките на часовника (например двойно кликнете върху бутона LIGHT). Така фенерчето на телефона ви спира да има смисъл. Освен това можете да разчитате на фенерчето и по време на състезания и да го имате като вторично осветление веднага след челната лампа.

Но внимавайте, светодиодното фенерче е само при най-големия модел 7X.

Една от другите страхотни функции е режимът за каданс. На всяка втора стъпка светодиодът светва в бяло, а на всяка четвърта стъпка - в червено. Така че веднага можете да се почувствате малко по-сигурни отстрани на пътя.

Zdroj: DC Rainmaker

Източник.

2. Сензор Elevate Gen 4

Този сензор вече се появи в градския Garmin Ven 2 и ние не можахме да му се нарадваме, тъй като произвеждаше минимални отклонения в сравнение с гръдната лента. Не казвам, че оптиката ще измести напълно гръдните каишки, но сега ще се дразня малко по-малко, ако си забравя гръдната каишка вкъщи.

Srovnání hrudního pásu (červená) a Fenixu 7 (oranžová).

Сравнение на гръдния ремък (червено) и Fenix 7 (оранжево). Източник. DC Rainmaker

От графиката можете да видите, че Fenix 7 измерва наистина доста точно. Виждаме и малко подобрение в обработката, тъй като преди сензорът беше скрит под прозрачна пластмаса, а сега е покрит със стъкло. Това е така, защото отклоненията често се появяваха, когато сензорът беше много надраскан, а стъклото можеше да предотврати толкова много драскотини.

3. Двулентово приемане на GPS

Накратко... Какво означава двулентово приемане? Часовникът приема данни от няколко спътника на определена навигационна система (GPS, "Галилео", ГЛОНАСС) и с колкото повече спътници комуникира, толкова по-висока е точността.

Точността се повишава допълнително чрез двулентово приемане (приемане на две различни честоти). Тогава качеството на очертаване на маршрута, изчисляването на разстоянието, темпото и т.н. е многократно по-точно. Освен това Fenix 7 вече могат да приемат сигнали от всички навигационни системи едновременно. По този начин часовникът приема сигнали от GPS, "Галилео" и ГЛОНАСС, както и сигнали от два спътника.

3 навигационни системи + двулентово приемане = адски точен часовник.

Záznam od Radka Brunnera ze 100kilometrové závodu v Plzni. Černá je Fenix 7, fialová a zelená dvoje různé Forerunner 945. Zdroj: Radkův blog

Кадри на Радек Брунер от състезанието на 100 км в Пилзен. Черният е Fenix 7, лилавият и зеленият са два различни Forerunner 945. Източник.

4. Функция за издръжливост

Функцията за издръжливост може да изчисли колко време можете да бягате в реално време въз основа на усилията ви. Така, ако бягате половин маратон, достигнете сърдечен ритъм от 165 и след 10 км часовникът отчете, че можете да пробягате още 2 км с това усилие, знаете, че нещо не е наред и трябва да намалите темпото.

Stamina je na 96 % a při současném úsilí dokáže běžet ještě 22 km nebo 1 hodinu a 45 minut. Zdroj. DC Rainmaker

Издръжливостта е 96% и при сегашното усилие бегачът все още може да пробяга 22 км или 1 час и 45 минути. Източник. DC Rainmaker

Мислете за издръжливостта като за нещо като ваш личен електромотор. Обикновено стартирате с пълен резервоар (100%) и в зависимост от усилията ви (колко използвате) издръжливостта се изчерпва. Но внимавайте! Когато забавите темпото/бягате, издръжливостта може да се зареди отново. Точно както електрическите автомобили се презареждат при спиране.

Марката Coros вече имаше подобна функция, но я показваше едва след приключване на дейността, което, разбира се, също е удобно, но има много по-голям смисъл в реално време.

Zdroj: DC Rainmaker

Източник.

Предвиждането на резултатите на различни разстояния също получи леко подобрение. Преди това ви се показваха времената за 5 км, 10 км, полумаратон и маратон. Това остана същото, но вече можем да видим графика на прогреса. Така можем да оценим тренировките си, дали ставаме по-бързи, по-бавни. Просто каква е тенденцията на нашето обучение.

5. Функция "Бягане/ходене/стоене

Мисля, че името на тази функция говори само по себе си. Когато завършите дадена спортна дейност, ще получите графика за това колко сте бягали, ходили или стояли. Проста, но много полезна функция, която може да ви помогне например да анализирате как сте се справили в състезание и къде излишно сте се задържали.

Zdroj: DC Rainmaker

Източник.

6. Функция "Напред

В простотата има красота и функцията Up Ahead е чудесен пример за това. Когато създавате маршрут, можете да въведете толкова междинни точки, колкото искате, да ги наименувате и да изпратите този маршрут на часовника си. След това, когато активирате навигацията, на дисплея ще видите разстоянието до всяка точка. Виждам най-голяма полза от това по време на състезание, например, когато въвеждате ключови точки и точки за освежаване. Така че, когато преминете към полето с данни Up Ahead, можете да видите колко разстояние ви остава да изминете, преди да стигнете до тях.

7. Сензорен екран

Всъщност сензорният екран започна да доминира във всички заглавия за Fenix 7. Защото той изведнъж се превърна в бум. Изведнъж най-популярният спортен тестер в света може да се управлява чрез докосване. Съществуват два лагера. Единият направо искаше сензорния екран, а другият категорично го отхвърли. Въпреки че обичам управлението с бутони, сензорният екран вече беше желан във Fenix 7.

Всъщност всички сравними конкурентни модели вече имат сензорен екран, а в часовника има няколко функции, които буквално молеха за сензорен екран. Например навигацията по картата вече ще бъде многократно по-лесна. Същото се отнася и за уиджетите и графиките в тях. Например, дори превъртането чрез избор на дейности вече ще бъде по-бързо.

Това е мое лично мнение, но най-вече сега ще се създаде малко повече място за разработчиците на приложения в Connect IQ. Защото досега те бяха ограничени от бутоните за управление на премиум моделите.

8. Изтегляне на приложения и актуализации на карти директно от китката ви

Голям бум има и около това, че Garmin прави достъпни за потребителите картите на света. Но досега за инсталирането или актуализирането на картите беше необходим компютър. Сега можем да намерим Map Manager директно на часовника и да управляваме всичко директно от устройството благодарение на Wi-Fi. Отново дреболия, но много полезна.

Zdroj: DC Rainmaker

Източник.

В това отношение версията Sapphire има предимство, защото разполага с 32 GB памет (версията без Sapphire има 16 GB). Европа, например, има повече от 10 GB и ако изтеглите още няколко карти, приложения, оформления на дисплея, паметта може да свърши.

9. Възможност за редактиране на профилите на дейностите и полетата с данни в телефона

Garmin винаги е имал едно предимство пред конкуренцията - полетата с данни за спортната активност могат да се редактират директно на часовника. А Garmin имаше и един недостатък - полетата с данни за спортната активност можеха да се редактират САМО на часовника. Сега можем удобно да го решим чрез телефона. Например, ако установите, че сте пропуснали дадено поле с данни по време на спортна дейност, корекцията директно в часовника ви е от полза. Но това се прави минимално и определено е по-бързо и по-удобно да го решите чрез телефона.

Има ли друга функция, която смятате за ключова? Споделете мнението си в коментарите. :)

Часовници, споменати в статията