Имейл: info@hodinky-365.bg
Кошница
0 лв
Отидете на поръчката
logo

Преглед на Garmin Fenix 7 - Аз съм Fenix 7 и кой е повече?

Етикети: Преглед | Garmin | Умни

Garmin Fenix 7 е най-добрият умен спортен часовник в света. Това е всичко, което трябва да знаете. Съмнявате ли се? Гарантирам, че това ревю ще ви убеди в това. Защото Garmin го направи отново.

Ето какво трябва да знаете за Fenix 7 още в началото на тази статия:

  • Всички варианти имат сензорен екран
  • Моделите със сребърна луничка са изработени от стомана и имат Gorilla Glass като стандарт
  • моделите с черен люнет (PVD покритие) имат соларна батерия
  • моделите със сапфирен кристал имат многочестотно GPS приемане (по-голяма точност)
  • всички варианти със сапфирен кристал имат автоматично слънчево зареждане
  • Fenix 7X е единственият модел с LED фенерче (страхотно е)

Ако Garmin се състезава с конкуренцията за подразделение на най-сложните часовници, поздравления, печелите. Но тъй като това е толкова луксозен часовник, аз ви прощавам.

Какво най-много ми харесва във Fenix 7?

Смятам, че най-големият напредък е новият GPS чипсет, който е в състояние да приема сигнали на няколко честоти от всички спътници едновременно. Това издига точността на засичане на съвсем ново ниво.

По подобен начин оценявам високо и новия сензор за сърдечен ритъм, който отново е с една стъпка по-близо до точността на гръдния колан.

Останах много доволен от LED фенерчето, което използвам наистина всеки ден.

Колкото и да ми е неприятно да го призная, доста свикнах със сензорния екран, на който отдавна съм противник.

И разбира се... Живот на батерията. Garmin за пореден път зарязва конкуренцията, тъй като е предоставил най-наситения с функции умен спортен часовник, а животът на батерията е в рамките на седмици, ако не и месеци.

По какъв начин Fenix 7 ме разочарова малко?

Донякъде се надявах, че Fenix 7 ще бъде на косъм по-интелигентен и със сензорния екран ще отваря отговор на известия (докоснете го върху клавиатурата).

Липсват телефонни обаждания. Нещо, което много хора искаха, но отново не получиха. И все пак, след пускането на Ven 2 Plus, той изглеждаше толкова обещаващ. Аз лично нямам нужда от телефония, но мисля за стотиците хиляди хора, които биха я оценили.

Дисплеят на часовника все още има доста пиксели. Всъщност пикселизацията е абсолютно същата като при предишното поколение и да го сравнявате с Epix 2 е като да сравнявате Fiat и Ferrari. Но ако трябва да избирам между хубав дисплей и живот на батерията, винаги ще посегна към живота на батерията.

878 лв Продажбата е приключила

Сега металът покрива краката на Fenix 7

Външният вид на Fenix 7 не се е променил много. Също така... Защо да променяме нещо, което работи? Вероятно най-съществената промяна е разширяването на металната част и върху крачетата на часовника. Не знам дали това е толкова голямо предимство от функционална гледна точка, но според мен никога не може да има достатъчно метал. В края на краищата той е по-здрав материал и принадлежи на часовник за открито като дупе на тенджера.

Най-малката версия, 7S, има най-изчистения външен вид. Тя е единствената, при която металът на крачетата не е завит отгоре, а отдолу. Версиите 7 и 7Х имат винтове отпред и трябва да кажа, че това добави малко повече външен "лук", който също никога не е достатъчен.

В луничката са добавени и жлебове, които преди бяха само около бутоните, но сега са шест на брой, равномерно разположени по цялата луничка.

Стил на загребване, за да се предотврати неволно спиране на обучението

Друг детайл е своеобразен "предпазител на стила", който е разположен на едно ниво с горния десен бутон. Това трябва да предотврати неволното прекъсване на тренировката. Досега този проблем е бил решаван например чрез двойни уплътнения, и то в серията Forerunner. Но при Fenix те трябваше да го решат малко по-елегантно, което и направиха. Освен това този бутон получи леко жлебовене по периметъра и гравирано лого на Garmin отгоре. На практика това не добавя нищо, но изглежда приятно.

В някои цветови комбинации бутонът дори е оцветен.

При най-големия модел 7X откриваме нещо наистина необичайно. Светодиодно фенерче. Обикновено един съмняващ се чех би казал, че то определено **свети**, но дръжте си сандалите, не е така.

Можете да зададете четири интензитета на бялата светлина или един интензитет на червената светлина. Последната е с приблизително същия интензитет като второто ниво на бялата светлина. Настроих пряк път, според който активирах фенерчето, като щракнах два пъти върху бутона LIGHT (Светлина). Супер бързо, супер удобно. Оттогава не съм използвал фенерчето на телефона.

Може би си мислите... Какво ще направи фенерчето за мен? Честно казано, това е едно от нещата, които използвам най-много. Винаги, когато отивам до тоалетната през нощта, а челникът ми спре да работи, плъзгам петдесетката под седалката на колата. Има десетки подобни ситуации през деня.

Функцията "Запалване на фенерчето" е страхотна. Когато тичате, бялата и червената светлина се редуват. Това ви кара да се чувствате малко по-сигурни на пътя. Тази функция има няколко режима, но на мен най-много ми хареса режимът за каданс.

Сега сензорът за сърдечен ритъм няма да се надраска, когато го поставите на масата

Отдолу не се е променило много. Това, което се е променило, е сензорът за сърдечен ритъм, но повече за това по-късно. Сега обаче около него има метална защита. Когато погледнах с лупа прехода между тази защита и сензора, установих, че сензорът е малко вдлъбнат. Така че, ако поставите часовника на маса, вероятността да надраскате сензора е малка. Което е наистина удобно, когато сензорът е базиран на оптика.

По същия начин бях доволен, че капакът на сензора вече е стъклен, а не пластмасов. Стъклото е малко по-твърд материал и затова не е толкова податливо на надраскване. Особено когато то все пак е малко вдлъбнато в дина.

Garmin Fenix 7S
Garmin Fenix 7
Garmin Fenix 7X
Диаметър на корпуса 42 мм 47 мм 51 мм
Височина на корпуса 14,1 мм 14,5 мм 14,9 мм
Ширина на каишката 20 мм 22 мм 26 мм
Размер на дисплея 1,2" 1,3" 1,4"
Резолюция на дисплея 240 x 240 px 260 x 260 px 280 x 280 px
Тегло без каишка (стомана/титан)
47 / 42 g 56 / 50 g 68 / 61 g

Иначе не са настъпили много промени във Fenix 7 в сравнение с предишните поколения. Може би намирам цялостното шлифоване на металните части за малко по-добро, а същото се отнася и за PVD покритието. Матовото покритие придаваше на часовника пищност и го правеше да изглежда малко по-ексклузивен.

Тъчпад? За спортен часовник?

Казвайте каквото искате, но тъчпадът на Fenix 7 ми харесва. Малко се притеснявах, че скоростта на визуализация няма да е толкова бърза на LCD дисплея и часовникът няма да е толкова бърз на пръста ми, но не е така. Този проблем възниква например при Suunto и Polar, където техните часовници може да са със сензорен екран, но не може да се каже, че управлението е по-бързо.

Така че да, докосването определено допринася за скоростта. Използвам сензорния екран за някои рутинни дейности през деня (проверявам сърдечния ритъм, гледам съня, преглеждам известия и т.н.). От друга страна, при спортуване никога през живота си не бих посегнал към сензорния екран. Имам предвид... С изключение на едно нещо.

В живота си вече не бих контролирал карта с бутони. Сензорният екран е идеален за разглеждане на картата и извади огромен трън от очите на всички Garmins. Единственото нещо, което малко ме дразни, е настройката за докосване по време на активност. За да докосна картата по време на спортна дейност, трябва да активирам докосването по време на наблюдението (приплъзване между полетата с данни и т.н.). Но бих искал да превключа полетата за данни на бутони, а картата - на докосване. Което не е възможно. Така че е всичко или нищо. Много лошо.

Но е готино, че ако трябва, да речем, да въведете парола за Wi-Fi, името на запазено местоположение и т.н., можете да използвате онази ретро клавиатура, която познавате от телефоните с бутони. Такава, при която щраквате три пъти върху горния среден бутон и набирате С. Единственото, за което е жалко, е, че Garmin не е посегнал към опцията за уведомяване за отворен отговор с това управление. Да, това не е точно областта на компетентност на Garmin, но защо да не си пожелаете нещо?

Fenix 7 не може да се контролира изцяло чрез докосване

Истината е, че въпреки че докосването е бомба, не можете да разчитате на него на 100%. Например, можете да използвате бутоните, за да отворите избор от спортни дейности, преки пътища и настройки. И няма как да решите всички тези действия само с докосване. Движението на пръста ви наляво и надясно не прави абсолютно нищо. Дългото задържане също не прави нищо. Двойно щракване, тройно щракване... Има много начини за създаване на път, но за съжаление Garmin не е направил това.

1 - Podsvícení / Dlouhým stiskem otevřete zkratky, 2 - Nahoru / Dlouhým stiskem otevřete Menu, 3 - Dolů / Dlouhým stiskem otevřete hudbu, 4 - Potvrzovací tlačítko / Spuštění monitoringu sportovní aktivity, 5 - Zpět / Manuální zaznamenání kola

1 - Подсветка / Дълго натискане за отваряне на преки пътища, 2 - Нагоре / Дълго натискане за отваряне на меню, 3 - Надолу / Дълго натискане за отваряне на музика, 4 - Бутон за потвърждение / Започване на наблюдение на спортната активност, 5 - Назад / Ръчно записване на обиколки

Не получихме дори малка торбичка с пикселизация

Малко е жалко, че седмото поколение не получи дори малко допълнителни пиксели. Когато го сравнявам например с Epix, който не само има AMOLED дисплей и красиво остри изображения, Fenix 7 изглежда като Peugeot на събор на Porsche. Но когато погледна живота на батерията на новия Fenix 7, ниската пикселизация не ме притеснява толкова много.

Displej Epixu 2 je trochu jiná písnička.

Дисплеят на Epix 2 е малко по-различна история.

Сензорното оборудване е подобрено по отношение на качеството, но не и по отношение на количеството.

Когато Fenix 7 излизаше, имаше спекулации, че може да има ЕКГ, измерване на кръвната захар и други серетици. Но в крайна сметка имаше "само" ъпгрейд на сензора за сърдечен ритъм и GPS приемника.

Във всички форуми отговорът е ясен. Сензорът за сърдечен ритъм Elevate 4, който влезе във Fenix 7, е много по-добър от по-стария Elevate 3. Не се виждат почти никакви отклонения в сравнение с гръдната лента. Да, през деня и по време на бягане съм виждал тук-там, че изведнъж пулсът е много по-висок, но предполагам, че това ще бъде решено с актуализация на софтуера.

Що се отнася до GPS-а, той е (както биха казали тук, в нашата област) ъпгрейд като на прасе.

I když běžím po malých stezkách v hustším lese, tak hodinky nemají žádný problém.

Дори когато тичам по малки пътеки в по-гъста гора, часовникът няма никакъв проблем.

Досега Гармините можеха да получават GPS или GPS в комбинация с Glonass/Galileo. Но никога не можехте да използвате и трите навигационни системи едновременно. А сега можете. Разбира се, това подобрява качеството на приемане на сигнала и начертаването на маршрута. Галилео е по-добър в града, а Глонас - в планината. И всички те са най-добри заедно с GPS.

За да е още по-лошо, можете да приемате сигнали не само от всички навигационни системи едновременно, но и многочестотно. Прилага се едно просто правило, колкото повече честоти работят устройството и спътникът, толкова по-голям шанс имат да изпратят повече информация. В крайна сметка... Колкото по-хубав е очертаният от вас маршрут и колкото по-добри са изчисленията за темпото, разстоянието и т.н.

Разбира се, колкото повече получава часовникът, толкова повече изразходва батерията. Бих искал само да отбележа, че многочестотното приемане се отнася само за версиите Sapphire.

Като цяло подобрението на GPS вероятно е отговор на конкуренцията от страна на Coros. Всъщност миналата година Coros блесна с Vertix 2, който направи точно това.

В допълнение към GPS и новия сензор за сърдечен ритъм, Fenix 7s имат акселерометър, барометър, жироскоп, компас, пулсоксиметър, термометър и висотомер. Малко съм разочарован, че никъде нямаше информация за това дали часовникът има например подобрени сензори като термометър или барометър. Предполагам, че не е имало промяна.

В живота на батерията Garmin показа на конкуренцията гърба

Бих могъл да се спра по-подробно на живота на батерията, но в този случай няма нищо по-добро от една таблица. Числата в скоби показват живота на батерията при достатъчен достъп на светлина.

Garmin Fenix 7S Garmin Fenix 7 Garmin Fenix 7X
В режим на смарт часовник
11 дни (14 дни)
18 дни (22 дни)
28 дни (37 дни)
Режим на пестене на енергия
38 дни (87 дни)
57 дни (173 дни)
90 дни (1+ година)
Приемане на GPS сигнал
37 часа (46 часа)
57 часа (73 часа)
89 часа (122 часа)
Приемане на всички спътници
26 часа (30 часа)
40 часа (48 часа)
63 часа (77 часа)
Приемане на всички спътници (многочестотно)
15 часа (16 часа)
23 часа (26 часа)
36 часа (41 часа)
Приемане на всички сателити + музика
7 часа.
10 ч.
16 ч.
GPS (максимален режим на пестене на енергия)
90 часа (162 часа)
136 часа (289 часа)
213 часа (578 часа)

Garmin вече е вградил соларна батерия в почти всички варианти. Все още важат същите правила, както при всички модели със соларна батерия на Garmin. Ако искате да удължите живота на батерията при нормална употреба, трябва да изложите часовника на светлина от 50 000 лукса за поне 3 часа. Ако искате да удължите работата в режим GPS, той трябва да бъде изложен на същата интензивност за целия период на активност.

За да ви дам представа... В Чешката република законът изисква осветление от 200 лукса на работното място. След това добавете още 49 800 и сте готови да работите.

За да ви дам още една идея... Ако през зимата е облачно, интензивността на слънчевата светлина е 3000 лукса, но в слънчев летен ден интензивността е 100 000 лукса.

Ще бъда честен с вас. През по-голямата част от годината няма да достигнете до необходимите лукси.

1 243 лв Продажбата е приключила

Хартия срещу реалност

Познавате документите. Купувате автомобил и хартиеният комбиниран разход е около три пъти по-малък от реалния. Подобно е положението и с батерията на смарт часовника, защото много зависи от потребителя.

Опитвам се да изключвам около 8 часа седмично и стигам до половината от живота на батерията - нещо като 14 дни (имам 7X). Така че ако тренирате наполовина колкото мен, можете да стигнете до някакви си 3 седмици. Ако тренирате два пъти повече от мен, вероятно ще стигнете до една седмица.

Разбира се, има и някои други фактори, които влияят на това. Като например избора на набирания. Използвам циферблат от Garmin, защото мога да съм сигурен, че е направен така, че да не заема излишно много батерия. Нещо, което разработчиците често не отчитат при Connect IQ.

Като цяло обаче това е часовник с наистина бравурна издръжливост.

Какво ще кажете за живота на батерията с активно фенерче?

И колко време издържа часовникът, когато е осветен? Това беше първото нещо, което ме интересуваше за Fenix 7X. Страхотни неща, между другото. Ако сте настроили джаджата за живот на батерията на главния циферблат, когато активирате фенерчето, тя се превключва и показва оставащия живот на батерията при активно фенерче.

Така че имаме четири интензивности на издръжливост (1-во ниво е най-ниското) и часовникът показва тази издръжливост:

  • Ниво 1 - 6 дни
  • Ниво 2 - 20 часа
  • Ниво 3 - 8 часа
  • Ниво 4 - 5 часа
  • Червена светлина - 23 часа

Така че, когато сте напълно заредени и лампичката свети, според часовника получавате 5 часа живот на батерията.

Но аз проследих колко време е необходимо на часовника да се разреди с 1% без активен GPS, с включена пълна светлина, и стигнах до точно 2,5 минути.

Исках да дам на часовника малък допълнителен тласък. Така че включих GPS (всички сателити, многочестотно) и фенерчето (пълно включване). Стигнах до... 2,5 минути.

Вероятно часовникът се разрежда малко по-бързо при активен GPS, но очевидно това не е фактор, който да му влияе толкова много.

Както и да е, ако работим с предположението за непрекъсната загуба... О, добре, няма да използвам глупостите на hogofogo. Просто ще изтървете всички проценти вероятно за 4 часа и нещо.

Лайфстайл

Fenix 7 отчита крачки, изгорени калории, изкачени етажи... Класика, която почти всички смарт часовници могат да правят. Лично аз използвам най-много оценката на съня (0-100) и оформлението на трите фази на съня. Също така проследявам Body Battery, което представлява заряда на тялото ви по скала от 0 до 100. Въз основа на съня си се зареждате по различен начин, а през деня, въз основа на спортните ви дейности, нивата на стрес и други фактори, това число намалява. Ако почивате, то се увеличава.

Останах много доволен от надстройката на слайда за здраве. Сега получавате информация за сърдечния ритъм, оксигенацията на кръвта, честотата на дишане или вариабилността на сърдечния ритъм (VST) в милисекунди. По принцип нито един Garmins не можеше да изрази VST в милисекунди. Можете да оцените претренираността, умората, стреса и други въз основа на VST. По принцип се смята, че това е толкова златна стойност, че наистина ви казва много. Препоръчвам ви да я проучите! Обсъждам я леко в статията по-долу.

Просто се уверете, че правите снимка на здравето си по едно и също време всеки ден. Препоръчвам ви веднага след събуждане. Наистина ще видите голяма разлика. Опитайте се да се измерите след тежка тренировка и известно по-тежко алкохолно опиянение. След това опитайте в обратната посока след почивен ден с нулево съдържание на алкохол в кръвта. Ще видите разликите. MySASY работи на подобна основа.

Картите са влезли във всички варианти на Fenix 7

Нека обобщим най-важните моменти от самото начало:

  • Версията със сапфирено стъкло има 32 GB памет.
  • Сапфирените версии имат предварително инсталирани карти на Европа, но можете да инсталирате и други части на света
  • основната версия (без сапфир) има 16 GB памет
  • основната версия няма предварително инсталирани карти, но можете да инсталирате такива (но сте ограничени от по-малкото място за съхранение)
  • във всички версии е включен ваучер за топографска карта на Чешката република

Мисля, че тук отново виждаме лека реакция на Coros, който има възможност да инсталира карти на целия свят. Всъщност Garmin направи точно същото нещо.

Сега в часовника можете да намерите предварително инсталирани ски и голф карти. Просто трябва да сте в близост до игрище/ски писта и ще получите пълния набор от карти.

Определено готин е мениджърът на карти, който вече може да бъде намерен директно в часовника. Така че изобщо не се нуждаете от компютър, за да инсталирате картите. Имам предвид... Освен ако не става дума за инсталиране на чешки топографски карти. За тях все още се нуждаете от Garmin Express и добрия стар кабел.

Функцията Connect IQ работи по подобен начин (но ограничено) и вече може да бъде намерена директно в часовника. Има ограничен брой от тях, но по-добре от нищо, защото досега трябваше да използвате второ мобилно приложение, за да изтегляте приложения.

Мястото за съхранение на приложенията е ограничено до около 20 МВ, но това не е нещо лошо. То просто ще изкуши хората да изтеглят все повече и повече глупости (случайните ми посещения на групи във Facebook потвърждават това) и часовникът ще стане по-бавен. По този начин Garmin е определил ясен таван и може да гарантира безпроблемна работа.

Да, навигацията не трябва да липсва

Навигацията е една от основните функции, която отличава базовите модели от по-професионалните. Лично аз обичам да изпробвам нови маршрути и съм такава играчка, че ще го щракна в Mapy.cz, ще го експортирам и ще го изпратя на часовника си.

Има обаче и по-лесни маршрути. Можете да генерирате маршрут в Garmin Connect, да щракнете върху точка на картата или да използвате страхотната функция "Кръгов маршрут". Въвеждате броя на километрите и часовникът ще създаде маршрут, по който други потребители на Garmin най-често ходят/пътуват, и ще ви върне в началната точка. Ако сте на ново място или искате да опитате нов маршрут, това е идеалната функция за вас.

Почти всички настройки вече могат да се извършват от телефона ви

Garmin винаги е бил страхотен в това да ви позволява да настройвате всичко направо на часовника си. Аксесоари, полета за данни при спортна активност, каквото и да е. Но... Това не работеше на телефона, което съм сигурен, че е по-лесно за мнозина.

Но... Промяна! В приложението Garmin Connect вече можете да конфигурирате външния вид на часовника, всички уиджети, полета за данни, любими спортни дейности и т.н.

Какви спортни джаджи виждаме за първи път в гамата на Garmin?

Лично аз съм използвал най-много функцията за издръжливост. Тази функция ви показва в реално време колко сте "навити". В началото на дадена дейност обикновено сте на около 100%. След това въз основа на сърдечния ви ритъм тя изчислява оставащия процент, време или разстояние, което все още можете да пробягате.

Výdrž během maratonu.

Издръжливост по време на маратон. Постепенно спаднах от 100% до 15%.

Нека отново да използваме това като пример. Когато бягах половин маратон на състезание, започнах на 90% и завърших на 28%. Средното ми темпо беше около 4:00 ч. и батерията ми бързо се изтощи.

Вечерта имах парти (да, имаше пиене) и не спах много (оценка 32 от 100). Започнах следващия ден с потенциал от 52%, но тъй като пробягах кратко разстояние (5 км) и с по-бавно темпо (5:11 ч.), потенциалът ми спадна само с 11%.

Като цяло обаче смятам, че тази функция има смисъл най-много за маратон. Ултрамаратонците вероятно ще излязат на минус. Лично моят часовник показваше максимум 50 км при някакво нормално темпо.

Бих го нарекъл нещо като предпазител срещу превключване. В началото на състезанието установявате, че бягате твърде бързо, и затова намалявате темпото.

Не е необходимо да описвам надълго и нашироко функцията Up Ahead. Тя се състои в това, че можете да въвеждате точки на интерес в картата. Фотографите могат да планират маршрут и да създадат няколко точки, където непременно ще искат да извадят фотоапарата си. Спортистите, от друга страна, могат да въвеждат определени точки в картата и да въвеждат неща като конкретни ястия или време, в което искат да стигнат до определена точка, за да постигнат целево време.

Лично аз не съм го използвал и вероятно няма да го използвам. Ако например тази функция можеше да отчита броя на изгорените калории и да ми препоръчва какво да си сложа в следващата закуска, щеше да е страхотно. Но в сегашния си вид тя няма смисъл за мен.

Пица за индийците

Мислите си: "За индианците? Каква глупост е това?" Нека обясня.

Защото Garmin е добавил функцията Run/Walk (Бягане/ходене), която показва в проста графика колко сте бягали, ходили или стояли като част от общата ви активност. Това е идеалната функция за феновете на индианското бягане. Или за всеки, който може би бяга на по-дълги разстояния, където преминава и към ходене.

Други спортни функции във Fenix 7

Серията Fenix има толкова много функции, че средностатистическият смъртен ще използва пълна шепа от тях. Бих казал, че до около 5%. Но най-използваните определено са следните.

Препоръките за ежедневна тренировка ще определят подходящата тренировка за вас всеки ден. Подходящата тренировка трябва да бъде разнообразна по отношение на различна интензивност, продължителност и т.н. Часовникът ще я наблюдава вместо вас и ще определя типа тренировка, която ще ви тласне най-далеч всеки ден.

Състоянието на тренировката е тясно свързано с препоръките за тренировка. Ако тренировките ви са монотонни, тренирате твърде малко или твърде много, часовникът ще ви го съобщи чрез състоянието на тренировката.

Един такъв стандарт е оценката на VO2 Max. Тази метрика изчислява максималната консумация на кислород по време на спортна дейност. Колкото повече кислород може да използва един спортист, толкова по-високо е нивото му на физическа подготовка.

След това от максималната консумация на кислород се изважда прогнозата за представянето на различни разстояния. Въз основа на вашето ниво на физическа подготовка часовникът ще ви каже какво би било крайното ви време за 5 км, 10 км, полумаратон или маратон.

Разбира се, златното правило е, че колкото по-добри са сензорите и алгоритмите на часовника, толкова по-добри резултати ще получите. С напредъка на Fenix 7 в двата най-важни сензора - сензора за сърдечен ритъм и GPS - можете да разчитате на още по-добри резултати по тези показатели.

Какви спортове наблюдава Fenix 7?

Като общо правило, почти всичко. Няма да откриете специфични спортове като крикет или коремни танци (които китайската конкуренция често предлага), но определено ще намерите класическите спортове.

И така, какво всичко наблюдава часовникът:

Бягане, Бягане на пътека, Бягане на писта, Бягаща пътека, Закрита писта, Катерене, Туризъм, Ходене, Колоездене, Планинско колело, Закрито колело, Голф, Плувен басейн, Плуване в открити води, Триатлон, Плуване, Сила, Кардио, Катерене на закрито, Боулдър, Ски, Сноуборд, Ски извън пистите, Ски бягане, Ски свободен стил, Йога

След това по-специфичните са:

Приключенско бягане, Виртуално бягане, Колоездене, Ултра бягане, Велосипедна обиколка, Електрическо колело, Електрическо колело MTB, Велокрос, Велосипед на чакъл, Тенис, Пикълбол, Падел, HIIT, Дишане, Пилатес, Катерене по стълби, Степер, Джъмпмастер, Лодка, Снегоходки, SUP, Сърфинг, Кайтборд, Уиндсърфинг, Гребане, Гребане на закрито, Елиптичен тренажор, Каяк, Темпова тренировка

И има едно златно правило, че това, което не намирате в базата, със сигурност ще бъде заменено от някое приложение от Connect IQ.

Fenix 7 всъщност не е много по-интелигентен от Fenix 6

Плащате с часовника, можете да качвате емотикони или да изтегляте плейлисти от стрийминг услуги и, разбира се, той показва и известия от телефона ви. Ако имате телефон с Android, можете да използвате предварително зададения отговор. Малко е жалко, че не можете да приемете обаждане от Fenix 7 или дори да използвате опцията за отворен отговор (въведете го на клавиатурата), но какво пък. В крайна сметка това е просто спортен тестер, така че нека бъде така. Но отвореният отговор би бил удобен.

Jen si to představte... Stojíte na balkónu, přijde vám zpráva a tak odepíšete. Škoda, no.

Представете си това... Стоите си на балкона, получавате съобщение, така че отвръщате на съобщението. Жалко.

Безконтактно плащане и музикален плейър - добра стара класика.

От всички класически модели безконтактно плащане откриваме във Fenix 7. Големият напредък е, че можете да докоснете ПИН кода върху сензорния панел на часовника. Това е много по-бързо, отколкото чрез бутони, както беше досега.

Освен това можете да съхранявате до 2000 песни в часовника или да използвате стрийминг услуги като Spotify, Deezer или Amazon Music. За да изтеглите плейлисти на часовника си обаче, трябва да имате Premium акаунт.

Обобщение и алтернативи

Garmin Fenix 7 е перфектният модел. Да, средностатистическият смъртен ще използва най-много 5% от всичко, което този часовник може да прави, но човек често купува неща не заради това, което ще използва, а заради техния потенциал. Дори да си купите Ферари с максимална скорост 350 км/ч, пак ще карате предимно с 50 в селото :) И точно така е с Fenix 7.

Трудно е да се намерят алтернативи, защото малко други устройства могат да се сравнят с Fenix 7. Както и да е, ако търсим титани от други марки, има Coros Vertix 2 (той има проследяване на мощността), Polar Vantage V2 (Polar има подробно проследяване на спортната активност, а също и на мощността) или Suunto 9 Peak (Suunto е известен със своя "захват").

Може да се заинтересувате от:

Часовници, споменати в статията