Имейл: info@hodinky-365.bg
Кошница
0 лв
Отидете на поръчката
logo

Garmin Fenix 8 MicroLED - Какво виждаме и искаме да видим!

Етикети: Представяне на | Garmin | Умни

10.2.2025 | 5 MIN

Garmin Fenix 8 MicroLED бе "изгорен" веднага след обявяването на осмото поколение Fenix. Не знам дали това беше случайно или нарочно, но в тази статия ще пофантазирам малко за това какво би могъл да прави часовникът (освен дисплея).

В повечето случаи изтичанията на информация марките правят умишлено няколко седмици или месец преди пускането на пазара, за да примамят клиентите. Тук изглежда, че става въпрос за по-дълъг времеви прозорец (според мен поне година), така че вероятно наистина е било грешка. Но кой знае.

Ще се промени ли дизайнът?

Моето предчувствие е, че дизайнът на часовника ще остане същият и тъй като сега той претърпя по-драстична промяна с пускането на Fenix 8, в Garmin няма да тръгнат отново към нещо напълно ново. За мен ще се запазят повишената водоустойчивост, индукционните бутони и просто всичко, което очакваме от последния модел Fenix.

Теоретично единствената сериозна промяна, която може да настъпи, е разширяването на фенерчето до цялата предна част на корпуса. Ако това увеличава капацитета на батерията и изтощаването на дисплея, защо не.

Внедряване на MicroLED в корпуса

Първо, нека разгледаме нещо, което повдига много въпросителни - новата технология за дисплеи MicroLED.

Технологията MicroLED представлява групиране на микроскопични светодиоди (приблизително 1-100 μm) в един дисплей. В сравнение с традиционния AMOLED дисплей тя е много по-тънка (AMOLED е 100-200 μm) и може да спести много място в корпуса на часовника. Е, това води до повече място за евентуалната батерия. Но освен това дисплеят е много по-контрастен, има по-добра способност за изобразяване на статични сцени и така Garmin може да изпревари гигантите в областта на дисплеите Apple и Samsung с този ход.

Srovnání transflektivního displeje, AMOLED displeje a MicroLED displeje

Srovnání transflektivního displeje, AMOLED displeje a MicroLED displeje

Сравнение на трансфлективен дисплей, AMOLED дисплей и MicroLED дисплей.

Малко неточно е да се каже, че технологията е нова, тъй като първият MicroLED дисплей е създаден от китайски инженери в Тексаския университет още през 2000 г., а първото му внедряване е осъществено през 2009 г., отново в Тексаския университет. В търговски план дисплеят се появява едва през 2021 г., когато Sony и Samsung започват да продават MicroLED видеостени, които се използват в професионални студия.

Въпреки че тази технология е изключително щадяща за батерията (и може да побере още по-голяма батерия), тя е и адски скъпа, така че разчитам на солидно увеличение на цената. Е, тъй като часовникът вече е доста скъп, не мога да си представя докъде ще стигне цената.

Докъде ще стигне батерията?

Животът на батерията благодарение на новата технология е много обсъждана тема и вярвам, че Garmin ще я възприеме по свой начин и ще използва тази технология, за да увеличи максимално издръжливостта. Дали тя ще бъде 40 или 50 дни в режим на смарт часовник и 200 до 300 часа в режим на GPS, наистина не знам, но мисля, че можем да разчитаме на новия стандарт за издръжливост.

MicroLED дисплеят вероятно трябва да има 50-75% по-ниска консумация на енергия в сравнение с AMOLED, което означава, че не съм далеч от истината с моите оценки. Очаква ли ни революция? Със сигурност е.

И за да не забравям потребителите на Always-on дисплеи с AMOLED или MicroLED, тук промяната вероятно ще бъде най-значителна и ако един часовник издържа, да речем, 20 дни с Always-on дисплей, тогава вероятно наистина няма за какво да се притесняваме. На този етап мога да си представя преминаване към "LED" часовници.

Дали сензорното оборудване ще остане същото? Не мисля, че е така.

Очаквам сензорното оборудване да се промени. Дори само защото сензорите са останали същите като при Fenix 7 PRO и да пуснете три серии с едно и също сензорно оборудване? Малко вероятно от страна на Garmin.

Ако се възползват от 15% от по-ниската консумация на енергия на MicroLED, биха могли да използват нов сензор за пулс с по-силни светодиоди за осветяване например и по този начин да увеличат точността на сензора за пулс. Не, точността и сега не е лоша, но представете си, че дори по време на силова тренировка или тежко бягане на пътека например сърдечната честота от ръката ви седи точно като тази от гърдите.

Другите сензори вероятно биха могли да останат същите. Предполагам, че докато Garmin не изпрати някои от своите сателити в космоса, точността на GPS няма да е голям проблем. Предполагам, че тогава сензорите ще бъдат подобни - GPS, сърдечен ритъм, ЕКГ, дълбокомер, барометър, жироскоп, термометър (температура на кожата/на околната среда), компас и това е всичко.

Функции за спорт и начин на живот, поддържани от AI

Не, не знам това със сигурност, но би било много хубаво, ако Garmin започне да работи повече с ИИ, който да може да отговаря на въпроси за тренировките, съня и също така да го използва за работа с предоставените данни само за съня, разхода на калории и т.н. Представям си, че по време на дълго състезание или тренировка във фитнеса Garmin може да ви каже колко грама протеин/мазнини/захариди трябва да добавите. И това е само един от многото примери за това как може да работи.

Вероятно не си струва да се предвиждат по-нататъшни промени, защото както от спортна, така и от здравна гледна точка часовникът може да прави всичко, от което се нуждае един спортист.

Интелигентни функции - Ще видим ли LTE?

Ако в часовника има LTE, това би било чудесно. Но се опасявам, че засега няма да видим тази стъпка. Докато "цялата планета" не бъде обхваната от плана на Garmin, той просто няма да стартира. Освен това няма какво да се добави в смарт функциите, освен LTE, докато не го превърнат в градски смарт часовник, чрез който да поръчвате пица и да се занимавате с електронна поща.

Но ако имате умна функция, която бихте искали да видите в новия часовник, ще се радвам да я видя в коментарите.

Очаква ли ни нова ера?

От това, което написах тук, дори между редовете може да се усети, че новата технология на дисплея може да повлияе на много неща. А те са дори повече от тези, които споменах. А новата ера на умните часовници е пред нас. Не очаквам всички компании да преминат към MicroLED веднага, защото това ще означава голямо увеличение на цените, но знаем, че китайците са умни и след известно време ще измислят по-евтин вариант и ще го внедрят в своите устройства.

Честно казано, очаквам с нетърпение да видя какво ново ще донесе този часовник във вече застоялите води на умните часовници и за първи път от много време насам изглежда като по-голям преврат от простото добавяне на водоустойчивост и телефонни разговори.

Какво мислите за новия тип дисплей и какви промени според вас ще донесе той?

Източници на снимки: Photographers Watch 365, https://blog.delmic.com