Имейл: info@hodinky-365.bg
Кошница
0 лв
Отидете на поръчката
logo

Garmin Fenix 9 - Какво бихме искали да видим в новото поколение?

Етикети: Представяне на | Garmin | Умни

10.2.2025 | 5 MIN

Следващото поколение Garmin Fenix 8 вече е на бял свят, така че защо да не направим малко проучване и да помечтаем какво бихме искали да видим в Garmin Fenix 9? Не виждам защо да не го направим.

Линията Fenix без съмнение е една от най-гледаните линии смарт часовници в историята. Първият модел видя бял свят през 2012 г. и оттогава Garmin редовно ни снабдява с нови и нови поколения.

В тази статия ще разчитаме основно на осмото поколение, при което вероятно се наблюдава най-голямата промяна по отношение на смарт функциите, въпреки че Fenix е по-скоро за работа на открито. И така, Fenix 8 ви позволява да провеждате телефонни разговори в близост до телефона си, показва всичко важно на AMOLED дисплея и вероятно малцина биха се съгласили с твърдението, че Fenix 8 е най-добре изглеждащото поколение.

А сега нека да разгледаме стъпка по стъпка какво бих искал да видя в следващото поколение.

1) Размер на дисплея

За да разберете, това всъщност се отнася само за 51-милиметровата версия. Винаги съм бил фен на най-големия диаметър на корпуса на Fenix и бях леко разочарован, когато средният вариант (47 мм) получи същия диаметър на дисплея като най-големия. В крайна сметка искам линията Fenix, точно както и веригата Globus, отново да бъде правилна. Така че, да, бих искал 51-милиметровият вариант да получи 1,5-инчов дисплей. Разбирам, че с такъв дисплей е по-трудно да се регулира фино животът на батерията, но вярвам, че марката някак си ще се справи с това.

Пропуснах главата за дизайна, защото съм доволен от дизайна на Fenix. Въпреки това, като истински чех, не мога да не спомена колко хубаво би било, ако Fenix 9 имаше вградена отварачка за бира.

2) Технология на дисплея

Като се има предвид добре известното изтичане на информация относно microLED и връзката с Fenix 8 PRO, определено се насърчава възможността Fenix 9 също да разполага с тази технология. Но честно казано, не ми е непременно необходима тази технология на дисплея. Мисля, че Garmin печели доста от предлагането на вариант и за феновете на трансфлективните LCD дисплеи. Бих се радвал на възможността за комбиниране на двете технологии, както например показа марката TicWatch.

Принципът е (поне за разбиране, вероятно не е технологичен) прост - смартчасовникът има два дисплея, като LCD дисплеят е активен, когато часовникът се използва пасивно (да, това звучи парадоксално), но AMOLED светва, когато се използва активно.

И така, какво е моето виждане? За показване на времето, сърдечния ритъм или дори за наблюдение на спортната активност и др. бих използвал трансфлективен LCD дисплей, а за всичко останало - AMOLED. Напълно възможно е "субстратът AMOLED" да се бори с трансфлективното свойство на този LCD, но дори и да не е трансфлективен, пак ще е готин.

3) Слънчево зареждане в комбинация с AMOLED дисплей

Тук няма да навлизам в излишни подробности. Garmin отдавна е показал, че може да извършва слънчево зареждане и дори става все по-ефективен с всяка изминала година. Въпреки това, слънчево зареждане с AMOLED дисплей? Това все още не сме виждали и бих искал да преживея този исторически етап.

4) По-добър сензор за сърдечен ритъм

Fenix 8 получава същото поколение оптичен сензор като оригиналния Fenix 7 PRO. Между другото, не се оплаквам, защото имаше смяна на сензора между седмото поколение и това с прозвището PRO. Но за Fenix 9 бих си представил по-нов сензор за сърдечен ритъм, който би могъл да се конкурира, да речем, с този на Apple. Мислете си каквото искате за живота на батерията при Apple, но със сигурност не можете да хвърляте мръсотия върху техния оптичен сензор.

Не казвам, че сензорът на Elevate 5 е лош, но един умен спортен часовник се основава на два хардуерни въпроса - оптичния сензор и GPS приемника. Така че една смяна винаги е полезна и мисля, че Garmin току-що е усъвършенствал GPS приемника почти до съвършенство. :)

5) Управление на батерията

Това е нещо, което ми липсва от Garmin от известно време насам, а е демонстрирано дори от много години по-младата марка Coros.

Идеята всъщност е доста проста - един процент ще разбива кое колко влияе на живота на батерията. Колко процента например отнемаха известията, спортните дейности с GPS, измерването на пулсовия оксиметър, светещият дисплей и т.н.

Не знам доколко технологично просто или сложно е това, но други технологии като телефони или лаптопи, а в случая със смарт часовниците дори конкурентни марки, показват, че това поне е възможно.

6) Изчисляване на ресурсите по време на спортна дейност

Тази функция отново е конкурентна и с удоволствие бих я видял в Garmin. Този конкурент е Polar и по принцип часовникът ви казва след края на активността какво количество от какви ресурси сте използвали (въглехидрати, протеини, мазнини).

Освен че това би помогнало за попълването на хранителните вещества след тренировка, би било още по-добре, ако консумацията се показва в реално време по време на активното наблюдение. По време на по-дълго състезание поне ще имате представа какво да попълвате при следващата сесия за освежаване. Ако отчитат загубата на пот и следователно попълването на течности, това би било перфектно. Между другото, последното споменато, за съжаление след приключване на активността, дори се оценява от Garmin.

Наясно съм, че часовник без вземане на кръв не може да знае тези стойности, но лично аз бих се задоволил с оценка.

Открих едно интересно нещо във форумите. Много хора биха оценили, ако часовникът имаше вграден чип за състезания. Така няма да има нужда да закачате чип на дрехите си, а смартчасовникът ще служи като устройство за идентификация. Това изобщо не ми се струва глупаво.

7) LTE

Fenix 8 внесе нещо съвсем ново в своята гама - възможността да провеждате телефонни разговори и да разполагате с гласов асистент. Но много хора призовават (хаха) за възможността да се провеждат телефонни разговори независимо от телефона. В края на краищата, един смарт часовник има многократно по-дълъг живот на батерията от мобилния телефон, което може да се окаже полезно в критични ситуации.

Не е задължително Garmin да работи с операторите, но те вече имат собствена мрежа inReach, която може да се използва за тази цел. Така че мога да си представя, че ще мога да изпращам текстови съобщения, да споделям местоположението си, да провеждам телефонни разговори - всичко това без нуждата от мобилен телефон и мрежа на оператор.

8) Използване на изкуствен интелект за начина на живот и спорта

Не казвам, че сегашните функции за лайфстайл и спорт на Garmin са лоши, но това са алгоритми, които не ви познават толкова точно, колкото ИИ. Лично аз бих искал да имам личен виртуален асистент, който да следи режима ми на сън, стреса, спортните дейности и да ме води "към съвършенство".

А вие какво бихте искали да видите в Garmin Fenix 9?

Източник на снимката:

  • Watch 365 фотографи