Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Преглед | Invicta | Мъжки | Класически | Fashion
4.9.2024 | 5 MIN
Когато за първи път видях часовника Invicta Gladiator, останах напълно без думи. Никога през живота си не бях виждал нещо подобно! И дори не нещо, което дори отдалечено да прилича на него. В този момент просто се сблъсках с нещо различно, нещо изключително и несъмнено противоречиво. В това ревю ще поведа читателя заедно с мен на пътешествие към една-единствена и ясна цел - да разбере този часовник и да открие какво наистина се крие под особената му повърхност.
Започвайки това пътешествие на повърхността, е лесно да се кажат няколко изречения за самия корпус на часовника. Понастоящем той се предлага в два размера - повече или по-малко стандартен 43 мм и почти "чудовищен" 58 мм. Invicta никога не е имала нищо против големите часовници, както доказва и този модел.
Така че няма да се разминете с по-малка или средна китка с по-голямата версия, това е просто часовник за господа с размери над средните. По-малката версия, от друга страна, е изненадващо компактна и със сигурност не се усеща като обикновен часовник със същия диаметър на китката.
Отличителната челна характеристика на стоманения корпус е еднопосочно въртящият се люнет за гмуркане с цифрови индекси след десет минути. Около шибъра е навита верижка. Да, правилно прочетохте, верижка. Това е доста необичайна украса за часовник, но в този случай тя не спира само до стъклото. Всъщност двете по-масивни верижки обрамчват и стоманената гривна "Ойстър", която се доставя с часовника.
Мисля, че този дизайнерски елемент определено ще привлече много погледи от всякакви минувачи. Дали верижките имат за цел да препращат към римските гладиатори и тяхната несвобода, за съжаление нямам представа. Предполагам обаче, че една от целите може да е била да се създаде впечатление за сила, издръжливост и доста вероятно за борбеност. Качества, характерни за гладиаторите.
В края на краищата към тази борбеност би било полезно да се добави, че този часовник не е толкова далеч от оръжие по отношение на теглото. По-голямата версия тежи около 400 грама, което е много за един часовник!
А короната на часовника също е масивна. Формата и размерът ѝ най-много напомнят на вентил на гума. Като предимство виждам факта, че тази коронка е на винт и по този начин допринася за водоустойчивостта от 20 АТМ. При по-големите модели отстрани на коронката можем да открием и бутони за управление на хронографа, но при по-малките модели това усложнение отсъства. Що се отнася до другите усложнения, и при двата модела откриваме индикатор за дата и ден от седмицата.
В настоящата ни гама се предлагат 16 уникални модела, като всички те се наричат Gladiator. Описанието на цветовете и шарките върху циферблата не може да бъде обобщено. Например, бихме могли да намерим модели с перлени циферблати във всички нюанси или такива, украсени с диаманти. Версиите с триизмерни геометрични модели също са много интересни.
Геометрична структура на циферблата.
Вътре в часовника ще открием 3 възможни варианта на механизма. За моделите с батерии става дума за механизмите Seiko VH68 (по-малък модел) и Ronda Z60 (по-голям модел). В колекцията обаче има и един механичен модел, който се задвижва именно от надеждния автоматичен калибър Seiko NH35A.
Това, което намирам за донякъде неудачно обработено тук, е луминисценцията. По-конкретно имам предвид разпределението на луминисцентните точки, които според мен са твърде много на циферблата. Особено на места, където те изобщо не са необходими. Бихме ги открили на въртящия се люнет, а също и около долния и десния подциферблат. Всичко това води до нещо, което не мога да опиша по друг начин, освен като пълен хаос.
В простотата има красота, но Gladiator е тръгнал по друг път.
Луминисценция може да се открие и върху стрелките, където пълнежът е оформен като курсора на компютърна мишка. Централната стрелка на хронографа е много щедро покрита. Не съм имал възможност да тествам издръжливостта на луминисцентното покритие на New Lite , но в миналото много потребители и рецензенти са се оплаквали от Invicta, че въпреки че покритието му свети ярко, светлината угасва много скоро.
Ако се интересувате от сравнение на луминисцентните покрития на различни марки, непременно разгледайте теста на редакционния ни екип, в който се състезаваха представители на най-известните от тях.
Нека за момент да се откъснем от часовниците гладиатори и да се опитаме да разгледаме марката Invicta като цяло. В света на часовникарството марката е известна преди всичко със своите дизайни, които често са в пълно противоречие с това, което можем да наречем часовникарски конвенции. Те са просто различни, много различни.
А това, което е различно, често е противоречиво. Накратко, Invicta е марка, която предизвиква силни емоции у хората. А дали тези емоции са положителни или отрицателни, е без значение от гледна точка на рекламата. Това, което има значение, е, че марката е в съзнанието на хората. Това е лукс, който мнозина никога няма да постигнат.
Говорейки за противоречия, само си спомнете за моделната линия Pro Diver. Някои модели са почти 1:1 копия на неназовани швейцарски часовници. Въпреки това, когато превъзмогнете този факт, ще установите, че за около 450 лв. можете да получите добре изработен часовник с японски механизъм NH35 - това не звучи толкова зле.
Това, което искам да кажа, е, че не можете да виждате всичко само през призмата на противоречията. Има моменти, в които ще откриете толкова чудесно съотношение цена/качество в Invicta, че не са необходими допълнителни аргументи.
И така, какво повече мога да кажа? Един нестандартен часовник от противоречива марка. Вероятно за човек, който едновременно има по-голяма ръка и няма нищо против вниманието на околните. Или пък сам го търси. Той е голям, лъскав и напълно екстравагантен.
Най-евтиният модел в размер 43 мм струва 1000 лв., а най-скъпият, който може да се похвали с 258 диаманта, е с цена 4000 лв. Лично аз определено не съм от потенциалните купувачи на този модел. Предпочитам простотата, ненатрапчивостта, а 40 мм за мен е въображаема граница, която рядко преминавам.
От друга страна, трябва да отбележа, че нямам нищо против този часовник. Ако светът на часовниците ме е научил на нещо, то е да не съдя вкуса на другите на всяка цена. Както се казва, сто души, сто вкуса. Вярвам, че този часовник ще намери своите почитатели. А какво е по-важно от един доволен клиент? Ако този часовник ви харесва и знаете, че ще ви направи щастливи, тогава няма абсолютно нищо за обсъждане. Светът на часовниците е разнообразен и няма един правилен път за всички.