Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Преглед | MeisterSinger | Класически
10.12.2024 | 5 MIN
Германската марка MaisterSinger лесно може да бъде описана като синоним на качество и преди всичко на оригиналност. Такъв е случаят и с MeisterSinger Enamel 1Z- модел, който се позовава с апломб на своя предшественик от 2004 г. и е изключителен буквално във всеки детайл. Дами и господа, моля, не бързайте, една ръка ще ви е достатъчна!
Още от самото начало ще разгледаме може би най-дискутираната и същевременно типична характеристика на часовниците MeisterSinger, а именно единичната стрелка, която ще ви прави приятна компания.
Какъв е животът с нея? Страхотен и преди всичко релаксиращ. Достатъчно е да погледнете циферблата и почти веднага ще разберете колко е часът, плюс-минус. Какво? Плюс-минус на часовник от този ценови диапазон? Да, но не се притеснявайте, самият автоматичен механизъм ETA Unitas 6498 работи много точно и надеждно. Можете спокойно да се доверите на обявените от производителя 46 часа при пълно навиване. Сърцето на прегледаната от мен бройка успя да бие дори с цели четири часа по-дълго в състояние на покой.
На всеки един час е посветен основно само петминутен интервал, познат от циферблатите на обикновените часовници. Някой може да възрази, че това не е много, но повярвайте ми, все пак можете да разберете дали е половин или три четвърти, а с малко концентрация можете дори да прочетете принципно по-точни показания. Но дали наистина са толкова съществени? Напротив, в днешния забързан свят не е ли чудесно да се успокоим малко, да спрем, да не бързаме за всяко събитие до секунди?
Повярвайте ми, така е. MeisterSinger просто предлага спокойствие със своето решение. Нещо повече, целият ден и нощ ще имате на практика в дланта си - пардон, на китката си - защото благодарение на това разположение циферблатът може да побере всички 24 часа едновременно.
Една стрелка заслужава индивидуалност и дизайнерите наистина са успели в тази амбиция. Тя е тънка, дълга, променяща красивите тонове на синьото при различни ъгли на гледане. Трезвата декорация под формата на два по-малки и един по-голям кръг в опорната точка напомня за античен джобен часовник. Деликатност е много фината стрела, която завършва стрелката и която флиртува перфектно с типографията на индексите в дванадесетчасов формат.
Те са придружени от по-малки индекси в двадесет и четиричасов формат, а за да е още по-лошо, за всеки половин час е посочена и цифра. Заедно със стрелката сините индекси правят съвършено хармонично впечатление, но по-фината типография изисква окото на истински сокол; моето вече не е в състояние да се справи със задачата.
Въпреки, че вече представих циферблата, все още не съм разкрил основните и уникални характеристики, които той притежава и за които много проницателни читатели със сигурност са се досетили само от името на часовника. Въпреки че терминът "емайл" не е много познат, знайте, че става въпрос за стария познат емайл или смалт.
Именно това покритие, в мек нюанс на жълто от слонова кост, изглежда буквално вълшебно върху часовника и тук също не мога да не спомена за античните скъпоценни камъни от часовникарските работилници. Казано накратко, в наши дни не можете да видите това върху циферблат.
Освен логото на производителя и маркировката "Edition Enamel 1Z", не търсете нищо специално или дори обикновено върху прехваления циферблат. Липсва усложнението за дата или ден от седмицата, както и секундната стрелка, поради което часовникът ще изглежда може би твърде статичен за някои.
Всичко е грижливо поместено в корпус от неръждаема стомана, изработен на високо ниво на изработка и увенчан с дъговидно сапфирено стъкло. Завършекът на корпуса е комбинация от матови и гланцови повърхности, а размерът му е, популярно казано, съвсем подходящ. Широчината от 43 мм не се губи на китката, но в същото време не изглежда агресивно и часовникът запазва социален стил, подчертан от висока елегантност.
Височината от малко под 12 мм (или 11,5 мм) считам за много солидна за часовник с автоматичен механизъм.
Часът се настройва надеждно от минималистично изработената коронка от дясната страна, която се нуждае само от едно приплъзване, за да го направи. С коронката, украсена с логото на производителя, буквално се разтапям от перфектното усещане при завъртането ѝ и съответно при навиването на механизма. Във всяко нейно щракване може да се усети превъзходната механика и финес, които предлага това управление.
Истински красив спектакъл предоставя след това погледът отдолу към прозрачния циферблат. Отворът над него е необичайно голям и позволява да се наблюдава механизмът, украсен със сини детайли, и грифът, украсен с елементи от Côtes de Genève.
Цялата традиционна информация за използваните материали и устойчивостта на водно налягане до 5 бара (т.е. до дълбочина 50 метра) може да бъде прочетена по тънката периферия на финала, който се държи на място с помощта на четири винта. Но има и една много важна подробност. Това е мястото, където се намира серийният номер на часовника.
Да, правилно се досещате, подобно на своя предшественик от 2004 г., тази колекция е строго лимитирана. За разлика от първото издание, в което общо 30 броя видяха бял свят, този път немските майстори са произвели само двадесет и четири екземпляра! Следователно собствениците могат да се радват на един много ексклузивен и все по-ценен екземпляр в своята колекция.
Не можем да не споменем такава съществена част като каишката. В случая на Enamel 1Z тя е изработена от честна ватирана кожа и е широка 20 мм. Кожата на каишката ме изненада с почти неприятната си твърдост и часовникът не се чувстваше много удобно на китката ми, докато го носех. Надявам се, че тази характеристика ще се подобри с течение на употребата.
Каишката завършва със закопчалка тип "пеперуда" с предпазител и въпреки че не съм голям фен на тази технология, трябва да призная, че украсената с лого закопчалка е перфектно изработена и се усеща сигурна.
Финалът е тук и вече сигурно се досещате, че MeisterSinger Enamel 1Z Limited Edition ме спечели. Като изключим не съвсем удобната каишка и за някои може би твърде статичния циферблат (много субективно впечатление), трудно бих могъл да намеря грешка в него.
Принципът на показване на времето с една стрелка е не само пристрастяващ, но и много приятен и внася прекрасно спокойствие и тишина дори в един много активен и забързан ден. Гледката на красивия емайлиран циферблат е буквално приятна за окото, както и ефектната гледка на прекрасно изработения механизъм. Малко по-високата цена може да бъде оправдана не само от цялостната висококачествена изработка, но преди всичко от високата ексклузивност на ограничената серия от 24 броя за цялата планета.
Източници на снимките.