Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Преглед | Polar | Умни
1.11.2024 | 7 MIN
Популярната серия на финландската марка получи нов модел. Polar Vantage M3 предлага много музика за ниска цена и днес ще го разгледам.
Polar, от своя страна, напоследък има големи проблеми с амбициозни цени и нов алгоритъм, който да замени един от най-добрите в света. А това беше стъпка в неизвестното. С този модел всичко се успокои и добрият стар Финландец се завърна. Какво има в новия модел?
Дизайнът не впечатлява на пръв поглед. Особено в черния вариант. При по-внимателно вглеждане обаче ще установите, че люнетът на часовника е елегантен със своето назъбване, а материалът на люнета (стомана) е разширен до предната и долната част на корпуса. След това отстрани има изрез, който показва пластмасата и 5 бутона наоколо (2 от лявата страна, 3 от дясната).
Със своите универсални размери часовникът е подходящ за почти всяка китка: 44 x 12 мм, той е наистина универсален и удобен за носене през целия ден. Заедно с теглото си от 53 г те са идеален партньор и за необезпокояван сън.
Както вече казах, черният цвят може да бъде малко скучен, но бежовият цвят със златната луничка напълно разчупва тази скука и честно казано, на мен също ми харесва.
Часовникът получава универсална силиконова каишка с ширина 22 мм и система за бързо освобождаване, която е прилично проветрива с два отвора, в които се захваща закопчалката. А също така има и малък дизайнерски елемент при закопчалката под формата на набръчкване, което виждаме при каишките на часовниците за гмуркане.
Приляга чудесно на ръката ми и се чувствах отлично по време на цялото тестване, защото не знаех за това.
На часовника откриваме 1,28-инчов AMOLED дисплей с разделителна способност 416 x 416 пиксела и финост на дисплея 325 ppi. Изобщо не виждам никакъв проблем в дисплея. Той се чете лесно на пряка слънчева светлина, има красиви цветове... Просто един дисплей от 21-ви век. Покрит е със стъкло Gorilla Glass, така че може би ще избера някаква защита на дисплея, тъй като луничката не стърчи над дисплея достатъчно, за да го предпази.
Това, с което имам най-голям проблем, е потребителският интерфейс, който стана по-бърз, но за съжаление нищо друго не се е променило и е една и съща стара песен вече повече от 5 години. В горната част има лента с бързи клавиши, в долната - лента с известия, а след това вляво/вдясно има уиджети, които можете да персонализирате.
Но уиджетът заема целия екран, до лентата с известия можете да стигнете само като я докоснете, а много от елементите в класическото меню не могат да се прелистват, така че трябва доста да се върнете отново с бутони или докосване. Този неизползван потенциал се усеща във всяко кътче на операционната система и е някак срамно да има AMOLED и среда като най-базовия модел с трансфлективен дисплей.
Изненадващо е, че Polar реши да не раздели часовника по сензори. В края на краищата това винаги е била най-голямата разлика между M и V. Сега има няколко разлики, за които трябва да се вземе решение. А именно, часовникът разполага с акселерометър, барометър, компас, сензор за телесна температура, GPS сензор, сензор за сърдечен ритъм / SpO2, както и ЕКГ и сензор за околна светлина за регулиране на яркостта.
GPS-ът е двубандов, а Vantage M3 е оборудван с новия сензор за сърдечен ритъм, който виждаме в последните модели на Polar като Vantage V3 и Polar Grit X2 PRO. Някои неща Polar е успяла да подобри, но някои неща все още са на половин път от победата. Сензорът за сърдечен ритъм измерва чудесно, а след това изведнъж сякаш си взема почивка и започва да показва постоянни стойности от 160 до 170, въпреки че се движите със 135.
Лилаво - Polar Vantage M3, синьо - Garmin Fenix 8, 51 мм.
Честно казано, никога не съм мислил, че ще го кажа, но той ми напомня повече за точността на старите часовници Suunto, което е тъжно представяне от марка, която беше ТОП. Моля, Polar, работете върху себе си.
Нямам проблем с GPS-а. Това, което ме дразни обаче, са настройките му, които включват само "по-висока точност" и "режим за пестене на енергия", което не казва нищо. Но начертаването на маршрута е ОК за мен.
Останалите сензори са добре за мен, а единственото друго нещо, което може да ви интересува, е измерването на ЕКГ. То работи на базата на поставяне на пръст върху горния ляв бутон, който затваря веригата. Тогава часовникът ще измерва по-точно променливостта на сърдечния ви ритъм. Така че той не измерва сърдечните аритмии atp, защото Polar няма сертифицирана тази функция, както може би Coros.
Живот на батерията и Polar... Мисля, че това е един от най-големите проблеми за последните няколко модела. Животът на батерията е наистина среден и часовникът издържа само 7 дни в режим на смартфон. В режим на активност е много по-добре, където часовникът ще даде до 30 часа след секунда. Но се опасявам, че при нормална употреба стигате до 4 дни и тук забавлението свършва.
Но изненадата е в екологичността на марката, която подкрепям. Polar е решила да постави в часовника батерия, която може да се сменя, така че не е нужно да се притеснявате, че след няколко години ще трябва да изхвърлите часовника поради нисък капацитет на батерията. Засега от Polar не са потвърдили колко ще струва подмяната на батерията, но се надяваме, че скоро ще разберем. Потвърдено е обаче, че часовникът ще трябва да бъде изпратен в техния сервиз.
Спортните функции в Polar са едни от най-добрите, които можете да намерите в смарт часовник. Ще започна с класическите, които са оценката на възстановяването, VO2 Max, тренировъчното натоварване и други важни стойности.
След това се добавя уникалната функция FitSpark, която замества вашия треньор във всички области. Всъщност функцията ви предлага силова тренировка, тренировка за бягане и мобилност с разтягане за всеки ден. Възприемам тази функция много положително, а за мързеливите хора като мен, които трудно се упражняват, тя е спасителна.
Друга страхотна функция е HillSplitter, която може да сегментира вашите хълмове и бягания и да ги определи количествено в часовника и приложението. След това показва в приложението и темпото, сърдечния ритъм, времето и други данни за всяко изкачване. Обичам да използвам тази функция при повтарящи се бягания по хълмове по време на тренировка, за да получа обратна връзка за това колко "избледнявам" на хълма.
Има много спортни дейности, от които можете да избирате, така че има за всекиго по нещо. От танци през състезания с инвалидни колички до бягане или триатлон.
Както и в по-големия модел, тук ще намерите помощни средства за картографиране и навигация. Картите са безплатни за целия свят, което е безспорно предимство и не се налага да се занимавате с ваучери и други "глупости". Навигацията работи солидно, въпреки че ако искате да използвате телефона си, за да качите маршрута си, ще останете малко разочаровани. Трябва да работите с Komoot, който е платен.
Но ако искате да използвате класическия bulmaps.bg, не се отчайвайте, опцията е налице. Просто трябва да създадете маршрути чрез компютър и да ги качите в Polar Flow чрез компютър. Теоретично не е необходимо да свързвате часовника с компютъра, а просто да възстановите приложението на телефона си и да изпратите маршрута към часовника чрез "футъра". Малко по-сложно, но може да се направи:-)
Polar е майстор в измерването на съня и използването на тези получени стойности за по-нататъшна оценка. Техните функции Nightly Recharhe и Sleep Boost са нещо, в което все още не са намерили завоевател, и ако искате часовник, фокусиран върху съня, ето ги.
Освен съня, разбира се, той измерва стъпки, калории, вариабилност на сърдечния ритъм, сърдечен ритъм през деня, а също и неща като насищане на кръвта с кислород, известно още като SpO2. След това можете да намерите това в центъра за тестове, където ще намерите и множество други тестове на тялото си.
Polar се справя много добре и с оценката на калориите, като ясно бюджетира калориите, от които се нуждае метаболизмът ви, за да функционира, и след това калориите, които изгаряте чрез активност и тренировки. В крайна сметка, ако искате спорттестер или да се контролирате през деня, това е часовникът за вас.
Смарт функциите и Polar никога не са били приятели. Просто ще намерите солидна основа под формата на възможността да превключвате песента на телефона си и да управлявате силата на звука, известията, алармите, компаса и времето, но с това умните функции свършват. Най-близо до интелигентността бяха с пускането на каишка, с която можете да плащате, но за съжаление и тя не стигна до България, така че оставаме с класиката на Polar.
Не ме разбирайте погрешно, не ги обвинявам. Те са страхотни в други индустрии и просто нямат достатъчно ум, за да стъпят на краката си.
Честно казано, можете да прочетете между редовете, че часовникът не е много по-различен от по-големия си брат, наречен Vantage V3, и че не съм напълно развълнуван от новия модел. От една страна, това е донякъде вярно, тъй като в последно време не виждаме особена промяна в нищо при Polar, а от друга страна, съм объркан от факта, че новата еМка всъщност е идентична с модела V, просто в различен корпус.
И ако аз разглеждах Поларите и избирах модел, бих взел този модел Vatange M3, който ми се струва идеален избор вместо по-големите V-та и особено идеален избор като чист спортен тестер - за изпълнение. Навигация, данни от картата, спортни функции, фитнес функции, по-дълъг живот на батерията при активна работа. Всичко това ги превръща в супер страхотно оръжие за спортисти.
Какво мислите за новия модел?