Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Преглед | Garmin | Умни
Той е тук. Винаги очаквам с нетърпение новините за Garmin като ученик през лятната ваканция. Особено когато става въпрос за модел с толкова много нови джаджи като Garmin Venu 2. Напълно възможно е това да е най-добрият смарт часовник под 10 000 CZK в същото време. Или знаете ли какво? По-скоро това е най-добрият смарт часовник със спортни функции под 10 000 лв. изобщо. Доста силно твърдение, нали? Може би ще ви убедя в това в това ревю.
Второто поколение всъщност носи абсолютно същата идея като първото - да се направи градски часовник със спортна душа на Garmin. И какво включва това? Часовникът трябва да притежава идеалния баланс между интелигентни и спортни функции, както и да изглежда по подобаващ начин. Е, и аз мисля, че Garmin е свършил адски добра работа с този спортно-елегантен дизайн.
Нашето видео ревю:
Предишното поколение беше унисекс. Само че тогава, с диаметър 43 милиметра, те бяха твърде големи за жените или твърде малки за мъжете. Сега те са се измъкнали от това, като използват два размера на корпуса. Garmin Venu 2 е с диаметър 45 милиметра, а по-малката версия Venu 2S е с диаметър 40 милиметра. Сестринското поколение, Vívoactive 4, е с абсолютно същия размер.
Garmin допълнително е подчертал широкия избор с цветови опции, като по-голямата версия има 2 цветови варианта - тъмно синьо и черно. По-малката версия е насочена по-скоро към женските китки, затова Garmin работи с по-консервативни цветове като сиво или черно, но и с по-бляскави цветови комбинации като невзрачно бяло с розово-златна луничка и бяло със златна луничка.
Това определено е един от най-големите плюсове на гамата Venu - привлекателността и големият избор. Освен това второто поколение вече има още по-изчистен външен вид, тъй като жлебовете на люнета са отпаднали.
Корпусът на часовника е изработен от закалена пластмаса, люнетът е стоманен, стъклото е Gorilla Glass, каишката е силиконова, отстрани откриваме два бутона, но това са просто дреболии в сравнение с използвания дисплей. Защото това е лицето на часовника. Garmin отново е използвал AMOLED технология и е доста сходен по параметри с този от предишното поколение.
Той обаче има едно голямо НО. Тук този дисплей се вижда дори на пряка слънчева светлина. Предишното поколение тук-там връзваше в условията на външно осветление (трябваше да примижавате и да фокусирате), но по-скоро губеше (просто не можехте да видите нищо на дисплея). Тук Garmin са решили този проблем, като са комбинирали сензорния екран и дисплея. Така между слайда и дисплея няма сензорен слой, който просто отразяваше слънчевите лъчи и тогава не можехте да видите часовника. В същото време смятам, че дисплеят е малко по-чувствителен от другите часовници Garmin със сензорен екран.
Освен това смятам, че дисплеят е малко по-изтънчен, по-детайлен, а подобреният и изцяло нов потребителски интерфейс на Garmin също помага. Но повече за това по-късно...
Това, което определено бих подчертал, са циферблатите на часовника. Можете дори да настроите анимиран циферблат, например, и всичко това е напълно конфигурируемо направо в часовника (вид на показване на времето, фон, разположение и брой полета за данни, цветове и т.н.). Благодарение на по-новия графичен процесор часовникът вече има възможност да използва по-взискателни приложения, циферблати и е единственият, който има достъп до разширената платформа Connect IQ 4.0 (по-взискателни приложения).
Можете да конфигурирате циферблата, както ви харесва.
Друго нещо, което трябва да се подчертае, е показването на повече данни в режим Always-On (Винаги включен). Преди това, когато дисплеят беше изключен, часовникът показваше само времето. Сега се показва целият циферблат и само подсветката угасва. Но в същото време това е ужасен консуматор на батерия (изяде 20% от батерията ми за 24 часа). Но това са всички режими на работа в режим Always-On.
Какво откриваме в часовника? Акселерометър, барометър, жироскоп, компас, крачкомер, пулсоксиметър, термометър, висотомер, сензор за сърдечен ритъм и сензор за околна светлина (регулира яркостта според условията на околната светлина).
Да, това е отвратително богат набор от функции за градски смарт часовник. Но това просто няма да е Garmin без такъв набор от сензори.
От долната страна вече има оптичен сензор Elevate 4 от следващо поколение. Той вече има различно разположение, по-голям брой диоди и повече отвори, в които светлината се отразява обратно за по-добър анализ. Но най-голямата промяна е в отчитането на кислорода в кръвта, което досега беше толкова... Фалшиви.
Сравнение на записи на кислород в кръвта през нощта. Forerunner 745 (вляво) и Venu 2 (вдясно). Източник: dcrainmaker.com
Разбира се, има GPS за записване на маршрута, който може да се комбинира и с ГЛОНАСС (по-добре в планината) или Галилео (по-добре в града).
След това часовникът може да се свърже с външни сензори, като например каишка за гърдите, стелка и др.
Макар че AMOLED дисплеите са красиви, те също така прекрасно изяждат живота на батерията. Предишните Вену стигаха до максимум пет дни живот на батерията, но реално той беше по-скоро 2-3 дни. Според производителя Venu 2 може да издържи до 11 дни, а Venu 2S - до 10 дни. Разбира се, всичко зависи от начина на използване. Ако използвате GPS-а няколко пъти седмично (ходене, бягане и други тренировки), вероятно ще стигнете до максимум 5-6 дни. Но дори и тогава това все още е луксозен резултат.
Какво ще кажете за режима Always-On? Garmin посочва живот на батерията до 2 дни. Аз загубих около 50% за ден и половина, така че ще стигна до три дни. Като цяло обаче не препоръчвам да включвате режима Always-On, тъй като той е ненужен консуматор на батерия.
А с GPS сигнал на всяка секунда часовникът издържа 22 часа (по-малката версия 19 часа), а ако включите музика, 8 часа (по-малката версия 7 часа).
Какво е новото? Бързо зареждане! Това е готино нещо. Отивате на работа и процентът на батерията предвижда, че по пътя към колата батерията вероятно ще се изтощи. Или по-лошо, ще се изтощи по време на тренировката ви. Venu 2 има функция за бързо зареждане, при която включвате часовника към зарядното устройство за 10 минути и имате достатъчно проценти за цял ден или за едночасова тренировка.
Да, напълно възможно е тя вече да е била необходима от страна на Garmin. Преместете графиката някъде. И да, това е направено. Уиджетите, показващи цялата важна информация извън основния екран, са получили нов слой боя. Сега те са малко по-сложни, а това, което оценявам най-много, е, че там вече можете да видите данни, по-стари от 4 часа. Преди това, когато отворехте уиджета за сърдечния ритъм например, той показваше данни за последните 4 часа. Сега можете да превъртате времевата линия наляво, надясно и да погледнете в историята.
Като цяло графиката на часовника е много приятна. Бях приятно изненадан и от такива детайли като фона на всеки спорт. В избора на спортове винаги имате определен спорт на заден план. Ако отворите бягане, във фонов режим имате бегач. Ако се занимавате с йога, на заден план имате йогамен.
След това, когато постигнете рекорд или постигнете поставена цел, часовникът ви възнаграждава с наистина хубава анимация с конфети. :) Като цяло има някои много хубави анимации и те добавят приятна нотка към потребителското изживяване.
Venu 2 предлага такива стандарти на Garmin като направени през деня стъпки, изкачени етажи, минути на активна дейност, изгорени калории, регистриране на хидратацията, целодневен пулс, стрес, дишане и насищане на кръвта с кислород, но това, което са такива две функции, които са получили значителни подобрения, са мониторингът на съня и индикаторът за батерията на тялото.
Нека започнем с индикатора Body Battery. Този индикатор показва по скала от 0 до 100 "заряда" на вашето тяло. Нещо като това, което имате на телефона си. Само че смартфонът сте вие. Досега се случваше доста често (повече или по-малко всяка вечер) да зареждам Body Battery напълно до 100. След подобренията в алгоритъма за сън батерията на тялото вече рядко се зарежда напълно. Като цяло сега имам доста голям проблем да "заредя" над 70.
И по време на сън. Точно там промяната беше необходима като сол. Досега Garmins ви показваха само съотношението на всеки етап - лек, дълбок и REM. Но не даваше никаква оценка или съвет как да подобрите съня си. Така че, ако не сте направили собствено проучване (което малко хора правят) за това какво трябва да бъде правилното съотношение на различните фази, нямахте представа какво е качествен сън.
Сега часовникът ще оценява съня ви по скала от 0 до 100 и също така ще напише устна оценка или съвети за следващия път. За мен? Малко късно в сравнение с конкуренцията, но по-добре късно, отколкото по-късно. :)
Ще чувате подобни твърдения сега, когато излезе Venus 2. Добавиха фитнес възраст, а човекът по природа е малко "хомо нарцис" и няма да се учудя, ако сега всички се състезаваме кой е по-млад въз основа на фитнес възрастта. Тя се изчислява въз основа на сърдечния ритъм в покой, тренировките и индекса на телесната маса.
Друга удобна функция е моментната снимка на здравето. Това отново е нова функция, която в началото може да изглежда като загуба, но аз я намирам за много готина. Снимката отнема две минути и часовникът записва сърдечния ви ритъм, стреса, дишането, вариабилността на сърдечния ритъм и насищането на кръвта с кислород. Идеалният вариант е да правите такава моментна снимка всеки ден веднага след като се събудите. Тогава можете да определите дали сте болни (по-висок сърдечен ритъм, по-ниска оксигенация, по-ниска вариабилност) или дали трябва да намалите темпото и да се отдадете на по-лека тренировка.
Освен това тези данни се съхраняват в Garmin Connect като активност и след това можете да създадете своеобразна времева линия на състоянието си сутрин.
Друга нова функция, която аз лично не оцених особено, но за някой, който може би създава предизвикателства със семейството, колегите или приятелите си в Garmin Connect, тя има своите приложения. За предизвикателствата вече има отделна джаджа, в която можете да видите класацията на лидерите в рамките на това предизвикателство директно на часовника си. Досега можехте да го видите само на телефона си.
Ще намерите повечето от същите спортове, както във всички Garmins - бягане, колоездене, плуване в басейн, йога, елиптичен тренажор и т.н. Но какво е новото? Имам добра новина за почитателите на HIIT. В часовника вече има предварително заредени тренировки или можете сами да създадете тренировка. След това часовникът проследява всичко и ви показва как да изпълнявате упражнението с анимация. Това важи за много други фитнес наблюдения, но може би и за йога.
Но това, което е добавено, е боулдър, катерене на закрито и пешеходен туризъм. Първите две са много специфични, но мисля, че туризмът е нещо, което наистина много липсваше в предишното поколение. А сега от другата страна. Какво липсва? Въпреки наличието на GPS и водоустойчивост до 5 АТМ, часовникът не може да следи плуването в открити води (само в басейн). След това някои бегачи са малко недоволни, че не могат да намерят там бягане на пътека.
Не че часовникът предсказва бъдещето и знае какво ще ви навреди. Въпреки че... Те имат менструален календар, така че донякъде могат да предсказват жените. Но нека преминем към същината. При тренировките с тежести, когато започвате дадено занимание, ви се представя мускулна карта, показваща мускулите, които влияят на тази тренировка. Тоест кои от тях ще ви заболят на следващия ден. :)
Както написахме в началото на тази статия, Garmins са градски смарт часовници. Като такива, те не могат да не разполагат с музикален плейър и памет, която може да зареди до 750 песни или плейлисти от вашия Spotify, Amazon Music или Deezer.
Методът за безконтактно плащане Garmin Pay също ще намери своето приложение. Какво включва той? Нищо по-просто от това да допрете китката си до терминала и да платите. Освен това можете да го настроите с удобен пряк път, при който просто плъзгате пръста си по основния екран надясно.
Разбира се, часовникът отразява и всички известия от телефона ви. Те нямат проблем с българския език, известията не са склонни да се увиват неудобно и показват почти всички емотикони, които съм пробвал. Дори пудел с корона.
Много хора винаги питат за навигацията, която е тук, но тя е една от наистина простите. Малко или много запазвате местоположение и след това часовникът е в състояние да използва стрелката, за да ви навигира до тази пъпка. Вероятно най-голямото приложение, което виждам за нея, е при паркиране на голям паркинг. Паркирате, запазвате местоположението в часовника си и когато се върнете, му позволявате да ви навигира до последното запазено местоположение.
Намирам, че функцията за откриване на инциденти и падане е една от най-полезните. Това вече е нещо като стандарт на Garmin и много хора подценяват тази функция, но аз я намирам за ужасно важна. Ако часовникът установи, че сте паднали или, не дай си боже, сте били ударени от нещо, той изпраща спешно текстово съобщение до три предварително зададени контакта. Единственото изискване е телефонът ви да е с вас.
Такива основни по-интелигентни функции след това включват будилник, таймер, удобна функция "Find My Phone", а също и автоматично регулиране на яркостта.
Garmin Venu 2 е страхотен часовник за мен. Всяка една стъпка, която Garmin е предприел, за да прокара поколението Venu, има смисъл за мен. Те удвоиха живота на батерията, решиха проблема с пряката слънчева светлина, подобриха графиката, добавиха хубав куп нови функции, подобриха оптичния сензор и оставиха всички добри неща от по-старите поколения. Не мога да кажа лоша дума срещу Venus 2 и в същото време (към 8 юни 2021 г.) го смятам за най-добрата покупка под 10 000 крони.