Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Преглед | Prim | Мъжки | Класически | Ретро
4.9.2024 | 4 MIN
Днес ще си поговорим за една от най-големите легенди на чешкото, а дори и на чехословашкото часовникарство. Ще разгледаме часовника Prim Orlík, а именно неговото съвременно преиздание Orlík 38 Manufacture 105-001-487-00-1. Освен това ще разкажем и неговата много интересна история, която ще бъде основно мой свободен преразказ на часовникарската библия на Либор Ховорка.
Раждането на часовника Orlík датира от прелома на 50-те и 60-те години на миналия век, когато тогавашното Министерство на националната отбрана на Чехословакия се нуждае от производството на издръжлив и най-вече водоустойчив часовник за армейските водолази. В крайна сметка тази задача е поета от фабриката Chronotechna в Нове Место над Метуйи.
Staré Orlíky. Източник: http://photowatches.eu
По онова време часовникът Orlik е трябвало да отговаря на няколко високи изисквания, като например повишена механична устойчивост и устойчивост на температурни колебания, водоустойчивост до 60 М, добра видимост в тъмна и мътна вода или издръжливост на претоварване от 8 G.
Оригиналният модел е задвижван от модифициран калибър 50 (тип 0-51), който има крива на Breguet в Орлика и е оборудван, наред с други неща, с безпрецедентни за времето си функции, като амортисьор Incabloc или специален амортизиращ пръстен, в който е разположен калибърът.
Източник: http://photowatches.eu
Циферблатите и люнетната точка на първия Orlik са покрити със светеща радиоактивна боя RSB-3, която е нанесена в Института за изследване, производство и използване на радиоизотопи в Прага (ÚVVVR), а по-късно и в Mikrotechna в Яблонец над Ниса.
Сегашните часовници имат безопасна за здравето и висококачествена фотолуминесценция.
През 1964 г. експериментално е приложен високорадиоактивният елемент прометиум, за който се твърди, че е над 100 пъти по-светлосилен. Този елемент е толкова опасен, че представителите на Министерството на националната отбрана (МНО) отказват да издадат прототипи, снабдени с този елемент, и го правят едва след натиск от страна на Министерството на националната отбрана (МНО).
Силата на използваната боя личи и от факта, че бъдещите собственици на "Орлите" са били инструктирани да свалят часовниците си през нощта и да не ги носят непрекъснато.
Въпреки че първоначалното изискване на МНО е било за 600 ръчни часовника - в крайна сметка са произведени само 300. Това се дължало главно на проблеми с доставките на специалния вид стомана, която се използвала за "Орлите".
За да стигнем до реалните цифри обаче, трябва да намалим това число още малко - оцелели са само десетки бройки, главно заради суровото отношение, което ръчните часовници Орлик са получили в армията. Ето защо днес те са едни от най-желаните винтидж модели от фамилията Prim. И цената им отговаря на това - на последния открит от мен публичен търг през 2014 г. тя достигна 12 000 лв.
Как изглеждат орлите днес? Веднага след отварянето на кутията върху мен лъхна духът на отдавна отминали времена - никога не съм държал в ръцете си истински и неподправен Орлик от 60-те години на миналия век, но мога да кажа, че на пръв поглед съвременните наистина са верни на своя модел.
Те се отличават с компактните си размери от 38 мм ширина и 49 мм дължина. Височината е 14 мм, дори и с превъзходно изпъкналия сапфирен кристал с антирефлексно покритие. Точно това искам да похваля, тъй като никъде не съм виждал подобен дизайн, а външният му вид е почти неразличим от акрилните (пластмасови) стъкла от онова време. Лично на мен обаче би ми се искало да видя корпуса "вдлъбнат" малко по-ниско и часовникът да е по-близо до оригиналната си дебелина от 12 мм.
Под стъклото откриваме циферблат (много верен на оригинала) с надписи "EAGLE" и "24 RUBIES", указващи броя на камъните, използвани в механизма. Що се отнася до механизма, тук откриваме собствения калибър 105, който, както и целият часовник, е проектиран и произведен в Nové Město nad Metují. Самият калибър Prim 105 работи на честота от 3 Hz, като резервът на енергия е 48 часа. Разбира се, налице е и ръчно навиване и хакване. Това, което за съжаление липсва на машинката, е двустранно автоматично навиване.
За мен именно механизмът на часовника е най-голямата му гордост. През остъкления циферблат можем да видим сините винтчета и няколко други части, изпълнени в злато.
Мостчетата на калибъра, които са украсени с кръгово шлифоване, или роторът, който е украсен с женевски (или по-скоро новоградски) ивици, също се открояват. Върху ротора можем да открием и мотива на чешкия лъв и гордия надпис CZECH MADE.
Струва си да споменем и 60-градусовия люнет на лявата ръка на часовника, който е снабден с необичайна вложка, изработена по технологията HyCeram; Prim я използва и в циферблатите - например в моделите Traktor или в последната лимитирана серия с гълъб.
Лунетът на часовника има отличен ход, придружен от характерно приглушено "щракване", без неприятно клатене в отделните позиции.
Заслужават ли си греха новите Eagles и не засрамват ли предшественика си?
Аз самият харесвам новия Orlik и виждам в него чудесен шанс да издиря част от чехословашката часовникарска история. Срещу справедлива цена получаваме часовник с легендарна история, произведен изцяло в Чешката република, включително собствен калибър, базиран на оригиналните механизми Prim.
Така че, ако наистина жадувате за Orlik и нямате търпение да чакате дали в аукционните зали няма да се появи друг екземпляр (да не говорим за поне двойно по-висока цена) - този компромис е за вас и няма какво да чакате. Вие също можете да носите на китката си армейската легенда на чехословашкото часовникарство...