Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Преглед | Citizen | Мъжки | Класически | Ретро | Традиционен
4.9.2024 | 4 MIN
За какво се сещате, когато кажете часовници ала 70-те години? Повечето хора се сещат за джентълменски интегрирани гривни и часовници Tissot PRX. Но се обзалагам, че феновете на Тарантино имат друга представа. Те ги познават от китката на Брад Пит и знаят твърде добре, че малко часовници могат да предизвикат толкова много емоции от пръв поглед - Citizen Bullhead Tsuno Chrono Racer притежава неумолима, агресивна харизма, която провокативно размахва червен флаг пред очите на всеки, който все още не е открил своя часовник с история. От тях са пуснати само 3000 броя, така че олеле! Какво чакате?
Японската компания Citizen е пионер в часовникарската индустрия може би от самото ѝ създаване и не бихте могли да преброите нейните първи и успешни проекти на пръсти.
1973 г. изглежда като сравнително малък крайъгълен камък в сравнение с изобретяването на слънчеви, титаниеви или GPS-контролирани часовници, например, но не е за пренебрегване. През януари 1973 г. се ражда една малка рогова легенда - първите механични хронографи на Citizen. И правилно сте пресметнали - той отпразнува своя важен момент през 2023 г., така че тук имаме достойна лимитирана серия, отдаваща почит на 50-годишнината на Bullhead.
Новият часовник препраща към оригиналния модел с отличителна цветова палитра в златно, черно и кафяво, но това не е точно ретро преиздаване. Новите Bullheads са своеобразна смесица от съвременни чупливи часовници и всичко, което намираме за носталгично в ретро моделите.
Феновете свързват с Bullheads филма на Тарантино "Имало едно време в Холивуд" (2019) и Брад Пит, чиято китка е привлякла вниманието не само на запалените по часовниците. Той носи неповторимия златен модел Citizen Bullhead на кафява каишка от памук и с необикновения калибър 8110 за времето. Действието на филма обаче се развива през 1969 г. и затова ролята на часовника е донякъде анахронична.
Citizen замисля първия си механичен хронограф по доста нетрадиционен начин - с бутони в горната част на корпуса, а не отстрани. И по този начин в конфигурация, която феновете започнаха ласкаво да наричат "Bullhead" или "Tsuno Chrono" ("tsuno" на японски означава рог). Оригиналното име обаче е Citizen Challenge Timer. А както знаем - когато един часовник се сдобие с любяща основа и собствен прякор, безсмъртието му е гарантирано.
Източник: wornandwound.com
Citizen обаче не е първият, който измисля този дизайн. Първоначалната концепция на часовника Bullhead датира от 60-те години на миналия век и вероятно е дошла с развитието на автомобилните състезания. Преместването на бутоните на хронографа и на коронката вероятно е имало ергономична функция. Сред другите марки, които първоначално пускат модели Bullhead, са Omega (Seamaster от 1969 г.) Breitling, Bulova (вижте стилния Parking Meter) и Tissot.
Новият часовник е в горната част на гамата Promaster и трябва да се отбележи, че той е коренно различен от своите предшественици от 70-те години на миналия век. С широчина 45 мм и сложно композиран дизайн, стоманеният корпус изглежда впечатляващо на китката. Вместо оригиналната форма на камъче, новият корпус на часовника има правилна мускулатура и сложно многокомпонентно наслояване.
Дизайнът е динамичен от пръв поглед. Но какво да кажем за втория, когато забележите острите фасети, матираните повърхности и лъскавите акценти, които улавят светлината под почти всеки ъгъл.
Часовникът е висок (15,3 мм), а сложната структура допринася за това визуално. Освен това е изненадващо тежък за кварцов часовник, въпреки че усещането за материала върху китката на това масивно парче метал със сигурност има своя чар.
Носи се върху дебела кафява ватирана кожа с подписана сгъваема закопчалка.
В допълнение към дизайна, часовникът е "опакован" технически. Захранваният от слънчева енергия Eco-Drive не е никакъв проблем при Citizen - с калибъра E210 обаче разполагате с цели 9 месеца издръжливост с пълно зареждане. Можете да следите нивото на зареждане на циферблата на 9 часа.
Що се отнася до функциите, освен характерния хронометър имаме дата и аларма. В допълнение към двете розети за управление на хронометъра и коронката, часовникът има четвърта "издатина" на 5 часа - бутонът, който управлява алармата. Някои може да се оплачат, че това разваля симетрията на часовника - но аз намирам функцията аларма за много практична, а бутонът изненадващо не ми пречи естетически. Часовникът е достатъчно натоварен сам по себе си и така той се губи.
Доволен съм и от водоустойчивостта от 200 М, сапфировото стъкло с антирефлексно покритие и луминисценцията, присъща на един спортен часовник.
Почти е жалко, че Citizen са направили само 3000 броя от тях, но трябва да призная, че те са много специални за постоянна колекция. Празнуват 50-ия си рожден ден с цялото си достойнство и размах. Така че издирвайте своя бик, докато имате възможност. Не мисля, че ще съжалявате. ;)