Класически мъжкиМъжки
Класически дамскиДамски
Умни часовнициSmart
Марки
Други
Етикети: Битка | Garmin | Умни
Два модела от серията Forerunner, които са на цена под 10 000 чешки крони - Forerunner 55 и Forerunner 255. Как се представят един срещу друг и струва ли си да се доплати за Forerunner 255? Ще отговорим на този въпрос в тази статия.
Макар че това са два модела с цена под 10 000 CZK, но още в началото на статията трябва да спомена, че Forerunner 55 струва наполовина на това, което струва Forerunner 255. Така че в някои аспекти този дуел не може да се счита за равностоен, но може би не намирате тези аспекти за важни и ще установите, че Forerunner 55 ще ви е достатъчен. Или пък може да откриете, че се нуждаете точно от това, което липсва на Forerunner 55.
Така че нека да го разделим на няколко категории.
На пръв поглед различните Forerunner (FR) може да изглеждат като един и същ часовник, но при по-внимателно вглеждане се откриват разлики. Може би най-голямата е, че FR 255 се предлага в два диаметъра на корпуса - 41 и 46 мм.
Чудех се защо Forerunner 255 всъщност изглежда на косъм по-добре и тогава разбрах, че той има малко по-дълги уши, между които се поставя каишката, което кара часовника да не изглежда "прекалено овален".
За разлика от него FR 55 има по-къси уши и е загубил луничките, които придават на FR 255 блясък.
Също така ми харесва, че Forerunner 255 има метални бутони. Дори каишката има според мен "по-добра" текстура.
И така, тук има огромна разлика. Сериозно.
Forerunner 55 използва архаичен дисплей с размери 208 x 208 пиксела (1,04"). Можете да различите отделните пиксели с просто око. Кубче по кубче.
Дисплей на Forerunner 55
Не казвам, че дисплеят на Forerunner 255 е перфектен, но очертанията на отделните букви и цифри определено са по-резки. По-високата разделителна способност от 260 x 260 пиксела (1,3") говори сама за себе си.
Дисплей на Forerunner 255
От естетическа гледна точка по-малкият черен пръстен около дисплея на Forerunner 255 играе в негова полза.
Тук Forerunner 55 получава сериозен удар по задника.
Forerunner 255 разполага с акселерометър, барометър, GPS, жироскоп, компас, пулсоксиметър, сензор за сърдечен ритъм и термометър.
За разлика от него, Forerunner 55 има само акселерометър, GPS и сензор за сърдечен ритъм.
Което означава, че Forerunner 255 може да определя стила на плуване с помощта на жироскопа, да ви показва кардиналните посоки, да използва барометъра за измерване на въздушното налягане, да ви предупреждава за гръмотевични бури, да изчислява промяната на надморската височина в реално време и да измерва температурата по време на активност. Forerunner 55 просто не може да прави всичко това.
Освен в количествен аспект, Forerunner 255 печели и в качествен аспект. Той използва по-нов сензор за сърдечен ритъм (Elevate 4) и измерва много по-добре от предишното поколение, което се намира във Forerunner 55.
GPS е същата песен, тъй като Forerunner 255 поддържа многочестотно приемане на GPS (това подобрява точността). А това наистина се отразява много на качеството на начертаването на маршрута и измерването на разстоянието и темпото.
Отново флагът на победата се развява при Forerunner 255.
Garmin Forerunner 255S | Garmin Forerunner 255 | Garmin Forerunner 55 | |
Режим на смарт часовник | 12 дни | 14 дни | 14 дни |
Всички сателитни системи | 20 часа. | 25 ч. | X |
Всички спътникови системи + няколко честотни ленти | 13 часа | 16 ч. | X |
Само GPS (+ Glonass / Galileo) | 26 часа. | 30 ч. | 20 ч. |
В нормален режим на смартчасовника битката е равностойна, но след като активирате GPS, Forerunner 55 получава ритник в задника.
И двата Forerunner-а измерват почти едно и също нещо - стъпки, калории, телесен заряд, сън, стрес, сърдечен ритъм, насищане на кръвта с кислород... Това е стандартният пакет.
Единствената разлика е измерването на вариабилността на сърдечния ритъм през нощта (VST), което се появи само във Forerunner 255. Въз основа на VST можем да оценим стреса на тялото ни и свързаното с него правилно възстановяване или, напротив, претрениране.
В същото време Forerunner 55 не получи функцията Health Snapshot, която в рамките на 2 минути изплюва данни за сърдечния ритъм, неговата вариабилност, оксигенацията на кръвта и честотата на дишане.
Сутрешният доклад работи на подобна основа, като Forerunner 255 ви казва как сте спали всеки ден, какви събития ви предстоят, състоянието на тренировките ви и какви тренировки препоръчва, като добавя и чувство за поощрение. Но отново няма да получите това във Forerunner 55.
За мен ключовата разлика е, че Forerunner 55 не отчита VO2Max от бягане на пътека. Тъй като често бягам в планината, това е доста съществена функция за мен.
В същото време няма да намерите тренировъчното натоварване във всяка зона на сърдечния ритъм и изведеното от него състояние на тренировката, при което часовникът ви казва дали сте продуктивни или може би претренирате излишно.
Единствено във Forerunner 255 ще намерите мултиспортна активност. Настройвате няколко спорта и можете ръчно да превключвате активността в часовника или часовникът може да го прави автоматично.
За съжаление, Forerunner 55 дори не разполага с никакви навигационни функции. Можете да качите GPX маршрути във Forerunner 255 и часовникът ще начертае крива и ще ви предупреди за промени в посоката. В рамките на дадена дейност можете също така да навигирате обратно до началната позиция, в която сте започнали дейността.
В същото време Forerunner 55 не разполага с толкова широка поддръжка на функции от външни сензори. Ако разполагате с колан с поддръжка на показатели за бягане, Forerunner 55 не ги използва. Той не се свързва и с електромер, Varia light или Stryde. Forerunner 255 може да прави всичко това.
Две ключови разлики - музикалният плейър и NFC плащането. Точно това има Forerunner 255, а по-малкият му брат го няма. Ще намерите NFC плащане във всички версии на Forerunner 255, но музикален плейър само във версиите Music.
Да, Forerunner 55 получи ритник в задника. Но не можем да бъдем изненадани. Това е по-стар модел, който струва почти наполовина от това, което струва неговият съперник Forerunner 255. В същото време не смятам, че Forerunner 255 струва толкова много, че да ви боли да доплатите за него.
Така че обобщението е ясно. Искате ли наистина добре оборудван спортен часовник под 10 000 GBP? Forerunner 255 е най-добрият избор от Garmin. Искате базов спортен часовник от Garmin с цена под 5 хил. лв. Forerunner 55.
Лично аз бих се спрял на Forerunner 255, защото по отношение на съотношението цена/качество той е и най-добрият умен спортен часовник на пазара.