Имейл: info@hodinky-365.bg
Кошница
0 лв
Отидете на поръчката
logo

СЪСТЕЗАНИЕ: Garmin Forerunner 965 срещу Forerunner 955

Етикети: Битка | Garmin | Умни

Често се казва, че по-новата част е по-добрата част. Днес ще проверим дали това е така с Garmin Forerunner 955 и Forerunner 965, които са с една година разлика.

Струва ли ви се безсмислен този дуел? От една страна, със сигурност може да бъде, но от друга? Има неща, които трябва да запомните. Като например видимите разлики.

Като например:

  • Титаниевата конструкция
  • AMOLED дисплей
  • Живот на батерията

Спортен срещу спортен шик

Да, Forerunner 955 наистина е чисто спортен "грозен" модел. Пластмаса навсякъде, а някой Остроумец може да каже: "Не се гаври с този дизайн". Той е чисто целенасочен. Но за наследника предстои промяна. И наистина, този часовник не обижда с външния си вид дори в компания. Титаниевата луничка заедно с пластмасовия корпус придават спортен елегантен вид, който наистина се откроява.

Параметрите на часовника също са се променили малко, като Forerunner 965 е с размери 47,2 x 47,2 x 13,2 мм, а по-старият модел е с размери 46,5 x 46,5 x 14,4 мм. По-голям, по-голям и по-нисък. С това, че е по-нисък, часовникът може да пасне на представителките на нежния пол, които са по-загрижени за дизайна.

Каишката и бутоните също са леко променени, като новият модел е получил удължен бутон START и двуцветна каишка. Това, което е останало същото, отново е фиксираното закрепване на каишката, която след това може да се смени с QuickFit 22 мм.

В тази категория победителят е ясен. Forerunner 965.

AMOLED срещу трансфлективен диплей

Този дуел може да се нарече точно както заглавието на тази глава. Дисплеят вероятно е най-голямата разлика при този часовник. Много хора клонят към AMOLED дисплея, като казват, че това е промяна, а трансфлективният дисплей е мъртъв въпрос. Но...

AMOLED е страхотен и вече се чете лесно на пряка слънчева светлина, но някъде във високите планини бих предпочел да разчитам на трансфлективен дисплей, а не на AMOLED. При AMOLED може да има и капана на изгарянето на светодиодите, което може да настъпи след няколко години употреба. Epix 2 е на пазара твърде кратко време, за да потвърди подобно нещо.

Но това, за което не можем да виним светещия дисплей, е удоволствието за очите. Изобразяването на дисплея, менютата и цветовете на картите са просто завладяващи и толкова невероятни, че всеки се слюнчи от блаженство, когато ги види. Преходите между менютата са невероятни и няма съмнение, че точката в конкурса за красота ще отиде при AMOLED. Но в конкурса за наука и технологии бих обявил за победител трансфлективния дисплей.

Сензори - има ли още какво да се добави?

За сензорите ще бъде много кратко, защото часовникът е на ниво. Нито един повече и нито един по-малко. Докато не се добавят ЕКГ и може би апарат за измерване на кръвното налягане, часовникът разполага с максималното възможно оборудване. В началото часовникът имаше предимство при алгоритмите, защото Nine Six-Five можеше да измерва динамиката на бягането от китката, но и това скоро беше компенсирано от по-стария модел с актуализация. Сега те работят ръка за ръка в един и същи ритъм.

Така че тук имаме патова ситуация.

Батерия - Това е мястото, където се случва магията.

Няма нищо по-ясно от една обикновена и проста таблица. Ето я и нея.

Forerunner 955
Forerunner 965
Epix 2
В режим на смарт часовник
15 дни 23 дни (7 дни AOD)
16 дни (6 дни AOD)
Режим на пестене на енергия

-
21 дни
Приемане на GPS сигнал
42 часа.
31 ч.
42 часа (30 часа)
Приемане на всички спътници

31 часа

24 ч.
32 часа (24 часа)
Приемане на всички спътници (многочестотно)
20 часа
19 ч.
20 ч. (15 ч.)
Приемане на всички спътници + музика
10 ч.
10 ч.
10 ч. (9 ч.)
Многочестотно приемане на всички спътници + музика 8,5 ч. 8,5 ч.
GPS (максимален режим на пестене на енергия)
80 ч.
34 ч.
14 дни

Ако разгледате внимателно таблицата, ще видите някои интересни неща. Първото от тях вероятно е режимът за смарт часовници, където transflective 955 тотално се провали. От друга страна, за издръжливостта на GPS те са много по-добри. След това същото важи и за приемането на всички спътници. Стойностите отново са най-съпоставими за многочестотното приемане и музиката, където стойностите са почти еднакви.

Определено трябва да се отбележи, че дисплеят на часовника се изключва и има някои неща, които трябва да се спазват за живота на батерията.

И така, в сърцето и с GPS FR 955 е победител, а след това FR 965 в режим на смарт часовник.

Менюто е получило нов слой боя

Ако вече сте прочели ревюто на Forerunner 965, знаете, че се влюбих в новите анимации на менюто. Хубавите цветни проблясъци, ами просто изглежда, че най-накрая сме влезли в този век и Garmin е поставил малко по-любопитен акцент върху спорта в допълнение към пълния фокус. Сигурен съм, че това се дължи и на дисплея, който подканва към подобна страховитост, но дори и на трансперанта американците можеха да си поиграят малко с него.

Така че една точка за менюто, цветовете и всички нюанси на красотата отива при Forerunner 965.

Лайфстайлът и фитнесът все още са същите

Докато часовникът не получи ЕКГ, кръвно налягане, проследяване на разговори - следователно eSIM - Garmin вероятно все още ще има същите функции. Но е важно да се отбележи, че ако искате часовник като партньор в спорта и фитнес тракер, всички показатели са страхотни и целят да придвижат човек напред в това, което обича да прави.

Но за да не говорим само абстрактно, можете да очаквате подсказки за картографиране, музика на часовника, плащане с карти и може би предварително зададени отговори на съобщения (само за Android).

Сред функциите за фитнес и обучение има готовност за тренировка, нощен статус на VST, проследяване на стъпки, сън, сърдечен ритъм, калории и др. Просто всичко, от което се нуждае един спортист.

Като, упс, би трябвало да е разточителство, защото така или иначе са функции, но тези карти са толкова хубави на новия часовник и AMOLED, че им давам точка.

Спортни дейности - Това е, което правят най-добре

Спортните дейности очевидно вървят най-добре на този часовник, няма съмнение в това. И те са също толкова добри в това. В началото имаше разлика в измерването на динамиката на бягането от китката, но "деветте петици" наваксаха това с актуализацията и сега се справят със спортните дейности по същия начин.

Искате да знаете уловката, защо изобщо разделям спортните дейности? За мен най-голямата разлика е в тялото на часовника, където, въпреки че титаниевата луничка на 965 е доста малка, ако точно този часовник получи удар от камък или нещо друго, определено ще се окаже по-добър от по-стария модел, който е изцяло пластмасов. Така че за дейности на открито по-скоро бих препоръчал по-новия модел.

Струва ли си да се сменя "заради дисплея"?

В началото най-голямата разлика, разбира се, е дисплеят. Качество и разделителна способност. От друга страна, имаме елегантен дизайн, малко повече защита за часовника и по-голяма батерия в режим на смарт часовник. И всичко това играе в полза на новия Garmin Forerunner 965.

Функционално обаче часовникът е абсолютно същият, така че ако някой има Forerunner 955, определено не бих го разменил за новия модел. Да, ако някой вече е мислил да смени модел като Forerunner 745 и/или 245, определено има смисъл и ще бъде много по-добре.

Часовници, споменати в статията

777 лв В наличност
777 лв В наличност
971 лв В наличност
948 лв В наличност